Google je na zahtjev američke vlade obustavio poslovanje s kineskim Huaweijem uključujući svaki prijenos hardvera, softvera i tehničkih usluga, jedini izuzetak je tehnologija javno dostupna kroz otvoreni kȏd.
Vlasnici Huawei uređaje kupljenih prije 19. svibnja i dalje mogu koristiti i osvježavati instalirane aplikacije, potvrdila je za Reuters osoba zadužena za odnose s javnošću u Googleu.
“Mi udovoljavamo naredbi i revidiramo njezine implikacije. Naše Google Play i Google Play Protect usluge će nastaviti s radom na postojećim Huawei uređajima,” naveli su iz Googlea.
>>>Google upozorava na neželjene posljedice zabrane Huaweija: FT
Huawei je izgubio pravo na aktualizaciju android OS-a, kao i pristup popularnim servisima i aplikacijama poput Google Play trgovine, Gmaila ili YouTubea. “Huawei će jedino moći koristiti javno dostupnu verziju Androida i neće imati pristup uslugama i servisima u vlasništvu Googlea,” rekao je neimenovani izvor za Reuters.
Zabrana će zacijelo utjecati i na poslovanje Huaweija u Europi, njegovom drugom po veličini tržištu. “Imati te aplikacije je kritično za proizvođače pametnih telefona da bi bili konkurentni u regijama poput Europe,” komentirao je Geoff Blaber, potpredsjednik istraživanja tržišta iz CSS Insight.
>>>Kako o kako američka zabrana utječe na mene i moj Huawei?
Huawei se na “crnoj listi” administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa našao prošlog četvrtka, restrikcija poslovanja na snagu je stupila bez odgode i prema prvim analizama utječe na gotovo sve američke kompanije.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.