Talijanska ekonomija će stagnirati u 2019., predvidjela su u srijedu dva think-tanka, dok je tamošnja središnja banka potvrdila nastavak recesije u prvim mjesecima godine.
Posljednje prognoze udruge poslodavaca Confindustria i think-tanka Prometeia sa sjedištem u Bologni podcrtavaju izazove s kojima je suočena talijanska populistička koalicija.
“Domaća potrošnja u 2019. praktički će stagnirati i recesija će se izbjeći isključivo zahvaljujući prigušenoj ekspanziji vanjske potražnje,” napisala je Confindustria u polugodišnjem izvješću.
Prometeia prognozira stagnaciju u prva tri mjeseca u odnosu na prijašnji kvartal, izlazak iz “plitke recesije” i postupni oporavak tijekom godine u kojoj bi BDP-a trebao rasti 0.1 posto.
“Uredba o rastu”
Italija se u recesiji našla u drugoj polovici 2018., BDP je padao za 0.1 posto svaki mjesec u posljednja dva kvartala zbog čega još uvijek službena prognoza o rastu od 1 posto u 2019. izgleda krajnje optimistično.
Aktualne projekcije državne riznice predviđaju rast od 0.1 posto ukoliko ne dođe do promjene političkih smjernica, rekao je izvor iz talijanske vlade za Reuters.
>>>Juncker na pitanje hoće li se Italija oporaviti: ‘Ja bih u to volio vjerovati, ali nisam siguran’
Koalicijska vlada kaže da priprema nove mjere s ciljem jačanja aktivnosti, uključujući brzo usvajanje “uredbe o rastu”. Partneri još uvijek razmišljaju u kojoj će mjeri umanjiti službenu prognozu rasta u dokumentu koji mora biti objavljen do 10. travnja.
Odluka je značajna za javne financije, budući da slabiji rast znači manje porezne prihode, rastući deficit i udio javnog duga u BDP-u.
Zbogom pravila
Italija je u studenom prošle godine nakon podužeg i na trenutke verbalno pikantnog odmjeravanja s Europskom komisijom prihvatila gornju granicu deficita od dva posto BDP-a, no analitičari su složni da je cilj nedostižan u aktualnoj ekonomskoj klimi. Confindustria je u srijedu prognozirala deficit od 2.6 posto.
>>>BlackRock se povukao iz sanacije talijanske Banca Carige, Rim suočen sa skupim iskupljenjem
Vlada za recesiju krivi prethodnike i šire međunarodno usporavanje ekonomskih aktivnosti navodeći poneke recentne ekonomske pokazatelje kao ohrabrujuće znakove oporavka. Guverner središnje banke Ignazio Visco u srijedu nije dijelio optimizam, već je na konferenciji u Rimu upozorio da se pad BDP-a nastavio na početku ove godine.
Financijski list Il Sole 24 Ore u srijedu javlja da bi vlada ovogodišnju granicu proračunskog deficita mogla povisiti na 2.3 posto BDP-a.
Na rubu “permanentne recesije”
U odvojenoj analizi ekonomskih nevolja koje su snašle naše susjede, ekonomist Capital Economicsa zadužen za Europu Jack Allen kaže da se Italija nalazi na rubu “perma(nentne)-recesije” i da ćemo vidjeti nekontrolirani rast tamošnjeg javnog duga (trenutno na 132 posto prema udjelu u BDP-u) koji će u pitanje dovesti opstojnost eurozone.
Capital Economics u analizi predviđa da će Italija “stagnirati dugoročno” i da će BDP treće po veličini europske ekonomije čitavo desetljeće “u najbolju ruku biti ravan nuli”.
“U suštini, mi mislimo da će Italija ući u stanje ‘perma-recesije’ iz koje nema očitog bijega. To bi bilo bez presedana među naprednim ekonomijama,” rekao je Allen prema citatu Telegrapha.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.