PolitikaPreporučeno

Kina simulirala strateške napade na Tajvan

Kineska vojska u nedjelju je u drugom danu vojnih vježbi simulirala precizne udare na Tajvan u manevrima koje pomno motre Taipei i Washington.

Kina, koja drži da je Tajvan njezin teritorij, aktualne je trodnevne vježbe započela u subotu, dan nakon što se predsjednica Tsai Ing-wen vratila iz posjeta Sjedinjenim Američkim Državama.

>>>Američki general naredio pripreme za rat s Kinom

“Pod združenim zapovjedništvom zajedničkog operativnog zapovijedanog centra različite vrste jedinica izvele su simulirane precizne udare na ključne ciljeve na otoku Tajvanu i okolnim morskim područjima, te nastavljaju držati ofenzivni položaj oko otoka,” izvijestila je u nedjelju kineska državna televizija.

“Jako provokativno”

Izvori upoznati sa sigurnosnom situacijom u regiji za Reuters kažu da Kina provodi simulacije pomorskih i zračnih napada na “strane vojne ciljeve” u vodama jugozapadno od Tajvana.

“Tajvan nije njihov jedini cilj,” rekao je izvor uz uvjetovanje anonimnosti. “To je jako provokativno.”

Tajvansko ministarstvo obrane u nedjelju je navelo da je do podneva u okolici otoka uočeno 58 kineskih borbenih zrakoplova, uključujući Su-30 lovce i H-6 bombardere – razmješteno je i devet brodova.

Ministarstvo je ponovilo da njegove snage “neće eskalirati sukobe ili izazivati sporove” uz “primjeren” odgovor na kineske vježbe.

Reuters doznaje da je na neslužbenoj liniji razgraničenja u Tajvanskom tjesnacu oko 20 vojnih brodova, desetak s jedne i s druge strane.

>>>Poigravanje kineske vojske s granicama Tajvana, zahvala ‘drugarici Pelosi’ | VIDEO

Kineski nosač zrakoplova Shandong čije kretanje od prošlog tjedna prati Pentagon sada je na više od 400 nautičkih milija od jugoistočne obale Tajvana odakle sudjeluje u vježbama.

Uništenje u “jednom potezu”

Zhao Xiaozhuo iz Kineske akademije vojnih znanosti rekao je za dnevni list Global Times koji uživa državnu potporu da je Peking prvi put otvoreno pokazao ciljeve u slučaju rata.

Analitičar je odvagnuo kako simulacija ukazuje da bi Kina “u slučaju potrebe” tajvansku ključnu infrastrukturu, vojno-logističke i druge pokretne mete mogla “uništiti u jednom potezu”.

Tajvan samoupravu uživa od civilnog rata u 1949. godini kada su komunisti Mao Zedonga nacionalističku stranku Chiang Kai-shek’s Kuomintang (KMT) natjerali na strateško povlačenje prema otoku.

Život u Tajvanu kroz vikend se odvija normalno bez znakova panike ili remećenja.

De facto američka ambasada u Tajvanu u nedjelju je “pomno motrila” manevre uz “komfor i uvjerenje” da Sjedinjene Američke Države u regiji imaju dovoljno resursa i sposobnosti za osiguravanje mira i stabilnosti.

SAD komunikacijske veze s Kinom ostavlja otvorenima i postojano poziva na suzdržanost i neremećenje statusa quo, rekao je glasnogovornik Američkog instituta u Tajvanu koji u izostanu formalnih diplomatskih veza služi kao veleposlanstvo.

>>>Od Amerike podobdena Kina vježba blokadu Tajvana | VIDEO

Washington je diplomatske odnose s T’aipeijem presjekao u 1979. godini, ali je zakonom obvezan otoku pružiti sredstva za obranu.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima