Biznis i ekonomijaPreporučeno

Kvartalni BDP porastao za velebnih 5,8% – na godišnjoj razini pad za 0,7% | DZS

Prva procjena Državnog zavoda za statistiku (DZS) pokazuje da je bruto domaći proizvod (BDP) Hrvatske u prvom tromjesečju realno manji za 0,7% na godišnjoj razini, dok se s kvartala na kvartal vinuo za impozantnih 5,8%.

Sezonski prilagođeni tromjesečni BDP u odnosu na prethodno razdoblje pokazuje pozitivnu stopu promjene od 5,8%, a u odnosu na isto tromjesečje 2020. realno je manji za 0,9%.

• Tromjesečni bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju 2021. realno je manji za 0,7% u odnosu na isto tromjesečje 2020. (originalni podaci)

• Sezonski prilagođeni BDP realno je manji za 0,9% u odnosu na isto tromjesečje 2020. te u odnosu na prethodno razdoblje bilježi rast od 5,8%

• Bruto dodana vrijednost (BDV) u prvom tromjesečju 2021. u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine realno je manja za 0,8% (originalni podaci)

• Najveći doprinos rastu tromjesečnog BDV-a u prvom tromjesečju 2021. ostvaren je u djelatnosti Prerađivačke industrije i Građevinarstva

• Najveći doprinos smanjenju obujma tromjesečnog BDV-a ostvaren je u sljedećim djelatnostima: Trgovina na veliko i na malo, Prijevoz i skladištenje, Djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane

• Pad BDP-a u prvom tromjesečju 2021. u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine u najvećoj je mjeri uzrokovan smanjenjem osobne potrošnje i izvoza usluga

• Veći pad BDP-a ublažen je porastom investicija

Prva procjena, prema originalnim podacima, pokazuje da je tromjesečna bruto dodana vrijednost (BDV) u prvom tromjesečju 2021. realno manja za 0,8% u odnosu na isto tromjesečje 2020. godine. Izvješće DZS-a kao perjanice negativnog trenda navodi znatan pad realne dodane vrijednosti u djelatnosti Trgovina na veliko i na malo, prijevoz i skladištenje, smještaj, priprema i usluživanje hrane.

>>>Prezentacija povodom objave prve procjene tromjesečnog BDP-a za prvo tromjesečje 2021. (PowerPoint)

Realan pad BDP-a je u prvom kvartalu bio vidljiv u većini kategorija s rashodne strane, s izuzetkom državne potrošnje, i bruto investicija u fiksni kapital.

Komentar Hrvatske gospodarske komore:

U prvome je kvartalu zabilježen realni godišnji pad BDP-a od 0,7%, četvrti uzastopni kvartal, iako je većina visokofrekventnih pokazatelja objavljivanih tijekom prvoga kvartala imala pozitivne naznake. Naime, industrijska je proizvodnja u prvome kvartalu na godišnjoj razini povećana 4,2%, trgovina na malo 4,9%, obujam građevinskih radova 8,5%, a robni izvoz 9,5% (uz smanjenje robnog deficita). No, rast odnosno oporavak nije zabilježen kod turističkih djelatnosti, prometa te niza ostalih usluga koje još uvijek imaju ograničenja u poslovanju, što je bilo dostatno da se nastavi negativan trend u kretanju BDP-a.

>>>BDP-a RH u 2021. među najbrže rastućim u EU | HGK

Ujedno treba napomenuti da je prvi kvartal prošle godine bio jedini u kojemu je ostvaren godišnji rast gospodarske aktivnosti (1,1%), budući da su rigorozne mjere ograničenja poslovanja i kretanja uvedene tek pred kraj prvoga kvartala, pa je baza bila nešto viša nego što će biti u kvartalima koji slijede, što će biti temelj dinamičnoga godišnjega rasta BDP-a u preostala tri ovogodišnja kvartala. Istodobno, godišnji pad u prvome kvartalu od 0,7% bio je znatno manje dinamičan nego u prethodna tri kvartala, s jedne strane zbog ipak nešto niže baze (budući da je rast u prvome kvartalu prošle godine bio znatno usporeniji nego ranije), ali i rasta nezavisnog od utjecaja baze.

Najveći negativan utjecaj na godišnji pad BDP-a u prvome je kvartalu imao pad izvoza usluga (-18,6%). Godišnji je pad zabilježen i kod osobne potrošnje, najveće sastavnice BDP-a, no on je bio vrlo blag (-0,4%) u okolnostima daljnjega realnoga rasta plaća (3,8%) i održanju stabilnosti na tržištu rada (prosječan je broj osiguranika mirovinskog osiguranja bio viši za 0,1%). Negativnom trendu kretanja BDP-a znatno je pridonijelo i smanjivanje stavke zaliha (-26,7%). Smanjenje navedenih sastavnica bilo je veće od rasta koji je ostvaren kod robnoga izvoza (+8,3%), bruto investicija u fiksni kapital (+4,6%) i državne potrošnje (0,2%).

>>>Pad BDP-a u 2020. 8,4% | DZS

Proizvodna struktura BDP-a istodobno pokazuje pad kod skupine usluga koja obuhvaća trgovinu, prijevoz i osnovne turističke djelatnosti (smještaj i ugostiteljstvo) za 4,4%, financijskih djelatnosti (-4,2%), poslovanja nekretninama (-7,5%), stručnih, znanstvenih, tehničkih, administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti (-4,0%) te ostalih uslužnih djelatnosti (-14,2%). S druge je strane, rast zabilježen kod industrije (+3,6%), građevinarstva (+8,8%), informacija i komunikacija (+4,0%) te javne uprave i obrane (+2,0%). Pritom je zbog svoje veličine, najveći pozitivni utjecaj na BDP imala industrija, a najveći negativni skupina usluga koja obuhvaća trgovinu, prijevoz i turizam.

>>>Hrvatski BDP ove godine moćnih 5%, iduće još moćnijih 6.1% | Komisija

Hrvatska se ovakvim kretanjima gospodarske aktivnosti u prvome kvartalu nije izdvajala u okviru EU. Naime, u prvom je kvartalu na razini EU ostvaren godišnji pad BDP-a od 1,8%, pri čemu je od 21 članice za koje su zasad dostupni podaci, rast zabilježen samo u Francuskoj, Litvi i Slovačkoj. Hrvatska bi, unatoč padu u prvome kvartalu, prema nedavno objavljenim procjenama Europske komisije, u ovoj i idućoj godini trebala biti među članicama s najvećim gospodarskim rastom. S rastom od 5,0% u ovoj bi godini trebala dijeliti četvrto mjesto, a s rastom od 6,1% u idućoj, trebala bi imati treći najviši rast. Ako se ovakve prognoze ostvare, Hrvatska će u 2022. ostvariti realno 3,6% veći BDP nego u 2019. godini odnosno prevladati krizu uzrokovanu epidemijom koronavirusa.

Prema sezonski prilagođenim podacima kvartalni rast BDP-a RH njabolji je u EU i šire

Comments (1)

  1. […] Kvartalni BDP porastao za velebnih 5,8% – na godišnjoj razini pad za 0,7% … 28/05/2021 […]

Comments are closed.