Biznis i ekonomijaPreporučeno

Macron pozvao na deregulaciju, upozorio na ‘smrt Unije’

Francuski predsjednik Emmanuel Macron u srijedu je udario pesimističnu notu i upozorio da Europska unija gubi utrku u konkurentnosti s Washingtonom i Pekingom.

“Naš bivši model je gotov. Mi suviše reguliramo i premalo investiramo. U dvije tri godine, ukoliko nastavimo pratiti klasičnu agendu, mi ćemo biti izvan tržišta,” rekao je tijekom panel rasprave u organizaciji Berlinskog globalnog dijaloga.

“EU bi mogao umrijeti, mi smo na ivici izrazito značajnog trenutka,” dodao je prema citatu Politica.

Macron je u raspri izrazio snažnu potporu izvješću talijanskog tehnokrata i bivšeg guvernera Europske središnje banke Maria Draghija koje je, između ostalog, utvrdilo egzistencijalne izazove, rizike i ovisnosti te pozvalo na radikalnu i skupu transformaciju s ciljem revitalizacije konkurentnosti i gospodarstva.

Draghi je Uniju pozvao na dodatne investicije u iznosu od 750-800 milijardi eura godišnje, sve do 5% bruto domaćeg proizvoda (BDP).

“Oni investiraju puno više, oni su u jako velikoj prednosti,” rekao je u takvom kontekstu Macron.

Divergenciju je ilustrirao detaljem da je BDP po glavi stanovnika u Sjedinjenim Državama u posljednja tri desetljeća porastao za 60 posto, a u Europa za samo 30 posto.

“To nije održivo s društvenim modelom kakav imamo,” ocijenio je.

Šok pojednostavljenja

Macron je prepoznao izranjanje novog, multipolarnog svjetskog poretka, uz promišljanje kako on zahtjeva produbljenje jedinstvenog tržišta i smanjenje regulacije i birokracije.

“Ako jasno želimo biti konkurentniji i imati mjesto u ovom multipolarnom poretku prvo trebamo šok pojednostavljenja,” rekao je.

U kontekstu trgovine, nastavio je, to znači da ako Kina i Sjedinjene Države ne štuju pravila Svjetske trgovinske organizacije (WTO), onda po pravilima ne treba igrati niti EU.

“Prije dvadeset pet godina mislili smo da će Kina ulaskom u WTO poštivati ​​zakone. To nije slučaj,” rekao je, dodajući da je 2022. i SAD odlučio ignorirati nadnacionalne odredbe Zakona o regulaciji ribolova.

“Imam prijedlog, kada i SAD i Kina ne poštuju pravila, ne bismo trebali biti jedini u sobi koji ih se drže. To ne leti. Pritom ne sugeriram da bismo trebali postati protekcionisti, to je grozan svijet, ali bismo u najmanju ruku trebali biti pošteni s našom industrijom, našim poljoprivrednicima i našim ljudima.”


Povezane vijesti