PolitikaPreporučeno

‘Manje priče, više rada’ za zelene stranke, paneuropski trenutak za Možemo!

Klimatska i socijalna kriza nisu odvojene a obje su rješive uz “malo manje priče, a malo više djelovanja”, poruka je Europske zelene stranke, grupacije okupljene u petak u Lyonu kojoj će se dan kasnije pridružiti i hrvatska stranka Možemo!.

Europska zelena stranka osnovana je 2004. godine i danas okuplja stranke iz gotovo svih europskih zemalja koje su dio vlasti u sedam članica Europske unije – Austriji, Belgiji, Njemačkoj, Irskoj, Latviji, Poljskoj i Španjolskoj.

Zeleni imaju i gradonačelnike u nizu gradova poput Amsterdama, Bordeauxa, Strasbourga i Budimpešte, a od subote, kad će se glasati o članstvu stranke Možemo u toj političkoj grupaciji, vrlo vjerojatno i Zagreba.

Zeleni su se okupili na Kongresu u Lyonu, gradu na čijem je čelu također njihov član, kako bi uskladili svoje djelovanje uoči europskih izbora u lipnju i izabrali svoje spitzenkandidate.

Manje priče, više rada

Njihov program za te izbore i za EU može se sažeti uz pomoć pjesme Elvisa Presleya, rekla je u uvodu kongresu Marine Tondelier, glavna tajnica francuskih zelenih: “Little less conversation, little more action please” (Malo manje razgovora, a malo više djelovanja, molim).

To će se djelovanje usredotočiti protiv ideje da je na ograničenom planetu moguć neograničen rast, protiv porezne nepravde, rezanja javnih usluga, neodrživih ekonomskih politika i investicija štetnih za okoliš, bogaćenja pojedinaca nauštrb dobrobiti većine, dodala je pak njezina sunarodnjakinja Melanie Vogel, supredsjednica europskih Zelenih koji u Europskom parlamentu trenutno imaju 52 zastupnika.

Vogel je kazala kako vladajući danas “razbijaju toplomjer kako bi sakrili visoku temperaturu”. Naglasila je kako klimatska i socijalna kriza nisu odvojene, te kako za obje postoje i sredstva i rješenja, samo izostaje politička volja.

Zeleni će održivim stanovanjem sniziti stanarine, obnovljivom energijom njezinu cijenu za kućanstva, održivim prometom će pojeftiniti i putovanja, a suverenom prehrambenom politikom smanjiti cijenu zdrave hrane, obećava Vogel.

Borba liliputanaca i divova

Thomas Waitz, austrijski poljoprivrednik koji je drugi supredsjedatelj zelenih, rekao je kako se ta grupacija bori protiv “snažnih igrača” u svijetu, poput industrije fosilnih goriva, farmaceutske industrije i proizvođača umjetnih gnojiva, “nekih od najmoćnijih tvrtki na svijetu” koje “kontaminiraju europske demokratske procese vojskom lobista i odvjetnika”. Njihovim djelovanjem “razvodnjavaju” se zelene politike u Europskom parlamentu, nastavio je Waitz.

Austrijanac je naglasio kako obnovljivi izvori energije nisu samo spas od klimatske katastrofe, nego i obrana od onih koji energetiku ucjenama koriste kao oružje.

“Sve te milijarde, ako sami proizvodimo energiju, ostaju ovdje – za obrazovanje, društvenu skrb, okoliš”, kazao je.

U vrijeme dok poljoprivrednici prosvjeduju diljem Europe, pa i u Francuskoj gdje se kongres zelenih održava, Waitz je rekao kako i oni moraju uključiti u donošenje zelenih politika.

Poput drugih europskih izdanaka, njegova zelena stranka prema aktualnim anketama gubi tlo pod nogama i uživa pad potpore za gotovo pet posto.

Govor Svetlane Tihanovske

Na skupu zelenih, koji je supredsjedatelj nazvao “najvećim u povijesti”, govorila je i predstavnica bjeloruske oporbe Svetlana Tihanovska. Istaknula je kako se u bjeloruskim zatvorima nalazi niz zelenih aktivista, od kojih su neki i umrli ili im je sudbina nepoznata.

Tihanovska, protivnica bjeloruskog diktatora Aleksandra Lukašenka na spornim izborima 2020., otkad je u egzilu, poručila je da je sudbina njezine zemlje izravno vezana sa sudbinom Ukrajine, pa je pozvala na nastavak pomoći ratom pogođenoj zemlji.

“Pobjeda Ukrajine bit će konačan poraz Lukašenka i ruskog predsjednika Vladimira Putina”, rekla je Bjeloruskinja, zahvalivši zelenima na podršci koju pružaju oporbi u njezinoj državi.

Povezane vijesti