Biznis i ekonomijaPreporučeno

Njemačka s rastućim zanimanjem sluša razgovore iza zatvorenih vrata Inicijative tri mora

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je na Plenarnoj sjednici ovogodišnjeg sastanka na vrhu Inicijative triju mora u Brdu kod Kranja te na zajedničkoj konferenciji za medije ponovila kako se ovom Inicijativom prevladavaju neuravnoteženosti koje su prisutne unutar Europske unije, kao i podjele Europe na Istok i Zapad.

Sudjelovanje predsjednika Europske komisije Junckera potvrđuje neprekidnu potporu Europske komisije, kazala je dodavši da je sudjelovanje njemačkog predsjednika Steinmeiera i američkog državnog tajnika za energiju Perryja dokaz neraskidive transatlantske veze i postojanja konvergencije između država članica.

>>>Estonija: Inicijativa triju mora u tête-à-tête susretu dviju predsjednica

“Imajući na umu kako su pitanja s kojima se u ovom trenutku suočava cijeli kontinent vrlo složena, Srednju Europu možemo smatrati uporištem europske ideje – ideje o koheziji, konsolidaciji, blagostanju, o potpuno integriranom i funkcionalnom unutarnjem tržištu koje Europsku uniju čini otpornijom na globalnoj razini”, rekla je Grabar-Kitarović, utvrdivši kako će se interkonekcijskim projektima osigurati potreban zamah i postići veća integracija, kohezija i konsolidacija EU-a.

Foto: Ured predsjednice

Iza zatvorenih vrata

Riječ je o projektima koji će naše zemlje i Europu učiniti jačima, a snažna potpora Europske unije ulagačima pruža veću sigurnost i na nama je da tu potporu i iskoristimo, naglasila je, poručivši kako će Poslovni forum, koji je okupio visoke dužnosnike i gospodarstvenike iz država Inicijative triju mora, partnerskih i drugih zemalja, pomoći osigurati izravna prekogranična ulaganja.

>>>‘Više milijardi dolara’ podrške SAD-a za Inicijativu tri mora

Plenarna sjednica sastanka na vrhu Inicijative triju mora odvijala se iza zatvorenih vrata, a zaključke skupa na konferenciji za medije, osim predsjednice Grabar-Kitarović, iznijeli su slovenski predsjednik Borut Pahor, predsjednik Poljske Andrzej Duda, predsjednik Rumunjske Klaus Werner Iohannis, te predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, koji se kao gost skupu pridružio u srijedu navečer. U nastavku dana bit će objavljen i završni dokument četvrtog sastanka na vrhu Inicijative triju mora, navodi se u priopćenju predsjedničine Službe za odnose s javnošću.

Izjave za javnost nakon Plenarne sjednice ovogodišnjeg sastanka na vrhu Inicijative triju mora; Foto: Ured predsjednice

Neočekivano zanimanje Njemačke

Iznenadno zanimanje Njemačke za Inicijativu tri mora zahtjeva pažnju. Berlin inicijalno nije pokazivao interes za projekt, već je na trenutke pokazivao otvoreno nepovjerenje. Njemačka vlada se pribojavala da bi Inicijativa mogla dodatno razjediniti istok i zapad Europe, a napetost je izazivao i potencijalni “energetski sukob interesa” između projekta tri mora i plinovoda Sjeverni tok 2 koji će ruski plin preko Baltika isporučivati direktno u Njemačku.

Plenarna sjednica sastanka na vrhu Inicijative triju mora odvijala se iza zatvorenih vrata.

U igri je i Washington koji je ususret današnjem skupu još jednom izrazio negodovanje i razočaranje zbog nastavka rada na Sjevernom toku 2, ovaj put zbog odluke Nizozemske da svoje kompanije uključi u projekt. Njemačka u takvoj situaciji očito želi iz prve ruke pratiti razgovore iza zatvorenih vrata Inicijative, što bi mogao biti jedan od povoda za sudjelovanje njemačkog predsjednika na današnjem skupu.

>>>Trump prijeti sankcijama za Sjeverni tok 2: ‘mi štitimo Njemačku od Rusije’

Berlin je promjenu strategije nagovijestio prošle godine kad se ministar vanjskih poslova Heiko Maas uputio na skup Inicijative u Bukureštu. On je tada čak sugerirao da bi se Njemačka mogla priključiti projektu, što su analitičari i politički komentatori okarakterizirali kao neobično.

Kako bilo, očito je da Njemačka više nema namjeru promatrati razvoj inicijative bez prilike za direktnim ili indirektnim utjecajem, posebice u svjetlu novu energetske ofenzive iz Amerike koja vanjskopolitički utjecaj ovih dana otvoreno i besramno koristi za promicanje svojih interesa bila riječ o zabrani uvoza iranske nafte ili nametanju “plina slobode” voljnim ili nevoljnim partnerima.