Politika

Od Suda Europske unije zatražen ubrzan postupak protiv Poljske: vladavina prava

Europska komisija danas je zbog novog stegovnog sustava za poljske suce Sudu Europske unije odlučila uputiti predmet protiv Poljske i pritom je zatražila ubrzani postupak.

Komisija je 3. travnja 2019. pokrenula postupak zbog povrede jer novi stegovni sustav narušava neovisnost poljskih sudaca i ne osigurava potrebna jamstva za zaštitu sudaca od političke kontrole u skladu sa zahtjevima Suda EU-a.

>>>Nadnacionalna presuda udarila poljsku vladu, osnažila neovisnost svih nacionalnih sudova

Poljskim pravom predviđaju se stegovne istrage, postupci i sankcije za suce redovnih sudova na temelju sadržaja njihovih sudskih odluka, uključujući ostvarivanje njihova prava na temelju članka 267. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) da zatraže odluku o prethodnim pitanjima od Suda Europske unije. Osim toga, novim stegovnim sustavom ne jamče se neovisnost i nepristranost stegovnog vijeća na Vrhovnom sudu, koje se sastoji isključivo od sudaca koje je odabralo Državno sudbeno vijeće, a njega politički imenuje poljski parlament (Sejm). Novim stegovnim sustavom ne osigurava se ni da „zakonom ustanovljen sud” odlučuje u prvom stupnju o stegovnom postupku protiv sudaca redovnih sudova. Umjesto toga, predsjednik stegovnog vijeća ovlašćuje se da na ad hoc osnovi te uz gotovo neograničeno diskrecijsko pravo odluči o tome koji će prvostupanjski stegovni sud odlučivati o predmetu protiv suca redovnog suca. Novi sustav više ne jamči da se predmeti obrađuju u razumnom roku, što omogućuje ministru pravosuđa da preko stegovnih službenika koje sam imenuje u ladici drži predmete protiv sudaca redovnih sudova. Novi sustav utječe i na pravo sudaca redovnih sudova na obranu. Ukratko, suci nisu zaštićeni od političke kontrole, čime se narušava neovisnost pravosuđa.

Komisija je 3. travnja 2019. Poljskoj uputila službenu opomenu. Nakon temeljite analize odgovora Komisija je zaključila da je pravna situacija i dalje zabrinjavajuća te je 17. srpnja 2019. slanjem obrazloženog mišljenja poduzela sljedeći korak u postupku. Poljska ni u svojem zadnjem odgovoru nije otklonila zabrinutost Komisije.

Komisija je zato odlučila uputiti predmet protiv Poljske Sudu Europske unije. S obzirom na mogući utjecaj stegovnog sustava na neovisnost pravosuđa opravdan je zahtjev za ubrzani postupak kako bi se što prije donijela pravomoćna presuda. To je u skladu i s Komunikacijom Komisije od 17. srpnja 2019. („Jačanje vladavine prava u Uniji – Nacrt za djelovanje”), u kojoj se naglašava da će Komisija na temelju sadašnjeg pristupa izvršenju i razvoja sudske prakse Suda EU-a slijediti strateški pristup postupcima zbog povrede koji se odnose na vladavinu prava te zatražiti ubrzani postupak i privremene mjere kad god to bude potrebno.

Kontekst

Vladavina prava jedna je od zajedničkih vrijednosti na kojima je utemeljena Europska unija i koju prihvaćaju sve države članice, te je kao takva ugrađena u članak 2. Ugovora o Europskoj uniji. Ključna je i za funkcioniranje EU-a u cjelini, primjerice u odnosu na unutarnje tržište, suradnju u području pravosuđa i unutarnjih poslova te osiguravanje toga da nacionalni suci, koji su ujedno i suci EU-a, mogu ispuniti svoju ulogu u jamčenju primjene prava EU-a te da mogu propisno surađivati sa Sudom EU-a u okviru postupaka odlučivanja o prethodnim pitanjima. U komunikacijama Komisije o vladavini prava od 3. travnja i 17. srpnja 2019. objašnjavaju se postojeći alati za osiguravanje vladavine prava te mjere i prijedlozi Komisije za njihovo daljnje jačanje.

>>>Cerar: podrška ulasku RH u Schengen samo pod uvjetom ‘vladavine prava’, poštivanja arbitraže

Na temelju Ugovorâ Europska komisija, zajedno s drugim institucijama Unije i državama članicama, odgovorna je za očuvanje vladavine prava kao jedne od temeljnih vrijednosti naše Unije te za osiguravanje poštovanja prava, vrijednosti i načela EU-a.

Zbog događaja u Poljskoj Komisija je u siječnju 2016. pokrenula dijalog s poljskom vladom na temelju okvira za vladavinu prava, a 20. prosinca 2017. pokrenula je postupak iz članka 7. stavka 1. UEU-a. Taj se proces temelji na kontinuiranom dijalogu između Komisije i predmetne države članice. Komisija o tome redovito izvješćuje Europski parlament i Vijeće.

Usto, Komisija je 2. srpnja 2018. pokrenula postupak zbog povrede prava zbog odredbi o umirovljenju iz poljskog zakona o Vrhovnom sudu i njihovih posljedica na neovisnost Vrhovnog suda. Komisija je 24. rujna 2018. odlučila uputiti taj predmet Sudu EU-a, koji je konačnu odluku o njemu donio 24. lipnja 2019. Sud je utvrdio da je snižavanje dobi za umirovljenje sudaca Vrhovnog suda u suprotnosti s pravom EU-a i da se na taj način krši načelo nesmjenjivosti sudaca, a time i neovisnosti sudstva.

Komisija je 29. srpnja 2017. pokrenula postupak zbog povrede prava zbog odredbi o umirovljenju iz poljskog zakona o redovnim sudovima i njihovih posljedica na neovisnost sudstva. Komisija je taj predmet 20. prosinca 2017. proslijedila Sudu Europske unije.