Biznis i ekonomijaPreporučeno

Ostaje izrazito realno da će Hrvatska u ‘čekaonicu’ za eurozonu ući u drugoj polovici godine: HNB

Hrvatska će nastaviti sa svojim planovima o usvajanju eura neovisno o utjecaju pandemije koronavirusa na ekonomiju, naveli su iz Hrvatske narodne banke u odgovoru na upit Reutersa.

Hrvatska je prošlog srpnja Europskoj središnjoj banci i Europskoj komisiji obećala implementaciju reformi nužnih za ulazak u Europski tečajni mehanizam (ERM-2) koji slovi kao “čekaonica” za ulazak u europodručje.

>>>Euroskupina prihvatila pismo namjere, objavljen akcijski plan za ulazak u ERM-2 i bankovnu uniju

Nacija koja stremi usvajanju eura u ERM-2 mora provesti najmanje dvije godine i dokazati da je u stanju održati stabilnost domaće valute. “Naš akcijski plan za ERM-2 se nastavlja u prkos aktualnoj krizi i mi ćemo ispuniti sve svoje obveze. U tom kontekstu, pristupanje ERM-2 u drugoj polovici ove godine ostaje izrazito realno,” napisali su iz HNB-a za Reuters.

Kriterij javnog duga

Reforme nužne za članstvo u ERM-2 među ostalim uključuju pojačan nadzor banaka, učinkovito sprječavanje pranja novca, daljnje rasterećenje poduzetništva, generalno učinkovitiju i fit javnu upravu te precizniju statistiku.

>>>Izmjene zakona o HNB-u utiru put negativnim kamatama, stvaranju novca

“Moguće pogoršanje makroekonomske situacije neće utjecati na naše napore prema pridruživanju ERM-2 gdje moramo provesti dvije godine. U ovom je trenutku nemoguće pouzdano procijeniti hoće li Hrvatska ispuniti kriterije (za ulazak u eurozonu) nakon tog razdoblja,” naveli su iz HNB-a.

Jedan od ključnih kriterija za usvajanje eura je javni dug ispod ili blizu 60% BDP-a i proračunski deficit ispod razine 3% BDP-a.

>>>‘Kakva je-takva je, naša je’: Milanović prepoznao značaj monetarnog suvereniteta u Ogulinu

Hrvatska je zahvaljujući fiskalnoj konsolidaciji koju su prepoznale agencije za ocjenu kreditnog rejtinga u posljednjim godinama postigla balansirani proračun i javni dug smanjila s oko 85% na 70% BDP-a, podsjeća Reuters i dodaje da će se povoljna situacija izmijeniti uslijed usvajanja kriznih mjera za pomoć gospodarstvu i građanima čija je vrijednost u prvom valu dosegnula 30 milijardi kuna.

Drugi val se očekuje do kraja ovog tjedna.

Pratite nas na Google vijestima