Policija je u ponedjeljak posegnula za vodenim topovima i suzavcem u nastojanju da prekine mirne prosvjede u najvećoj talijanskoj komercijalnoj luci u Trstu gdje se, ovisno o izvoru, okupilo između nekoliko stotina i nekoliko tisuća lučkih radnika i drugih građana u znak prosvjeda protiv obveznih covid propusnica koje su na snazi od prošlog petka.
Videozapisi na Twitteru i drugim društvenim mrežama bilježe policiju opremljenu za suzbijanje nereda kako građane udara volejima vode i suzavca.
Razbijena i raštrkana gomila potom se regrupirala i uputila prema središnjem gradskom trgu kako bi prosvjede u večernjim satima nastavila ispred vladinih ureda.
“Napali su nas. Ja sam bez riječi. To nikad ne bih očekivao,” rekao je Stefano Puzzer, glasnogovornik lučkih radnika. “Mi ćemo ovdje sjediti. Mi ćemo ostati mirni. Mi se nećemo predati,” dodao je.
“Ovdje sam za svoje troje djece; Sabrinu, Antonija i Sofiju, tata je ovdje za vas, ja se borim za vas i svu djecu ovog planeta, borit ću se za vas i samo za vas, do kraja. Borite se, nikad se nemojte predati,” izjavio je jedan od mirnih prosvjednika u naširoko podijeljenom videozapisu.
Italija je u dosadašnjem tijeku pandemije, a osobito tijekom prvog vala, pretrpjela grozomorne gubitke u starijoj populaciji i danas uživa jednu od najvećih stopa procijepljenosti u Europskoj uniji (71%).
Vlasti kažu da je obvezna “Zelene propusnica” nužna za zaštitu stanovništva i “hrabrenje” osoba koje zaziru od imunizacije. Izvanredna pravila, na snazi do kraja godine, predviđaju oštre kazne za osobe bez certifikata, uključujući mirovanje radnog odnosa i novčane kazne do 1,500 eura.
>>>‘Borba protiv dobra i zla, ljubav i stvaranje’ na covid prosvjedu u Zagrebu | VIDEO
Ankete postojano sugeriraju da velika većina Talijana podržava odredbe, no glasna manjina drži da propusnica zadire u ključna ljudska i radnička prava.
>>>‘Izdaja i teror, fašisti i sotone’ – vatreno krštenje covid propusnica u zdravstvu | VIDEO
Pozivajući se na službene dokumente talijanske vlade, Reuters navodi da “Zelenu propusnicu” nema oko 15% zaposlenih u privatnom i 8% u javnom sektoru.
Pratite nas na Google vijestima

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.