Više od pola milijarde ljudi lani je završilo u ekstremnom siromaštvu uslijed plaćanja zdravstvenih i drugih troškova povezanih s vrhuncem pandemije bolesti COVID-19, rekli su u nedjelju predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Svjetske banke.
>>>Cjepivo protiv bolesti COVID-19 najlukrativniji proizvod u 17 desetljeća Pfizera
Pandemija je izazvala globalno remećenje zdravstvenih usluga i okinula najgoru gospodarsku krizu od 1930-ih godina, navodi se u zajedničkoj izjavi.
“Sve vlade moraju odmah nastaviti i ubrzati napore kako bi osigurale da svaki pojedini građanin ima pristup zdravstvenim uslugama bez straha od financijskih posljedica,” rekao je generalni direktor WHO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
>>>Komisija nabavila monstruoznih pet milijardi doza cjepiva za sljedeće dvije godine
Vlade su pozvane da osnaže svoj fokus na sustave zdravstvene zaštite i ostanu na putu prema univerzalnoj dostupnosti zdravstvene skrbi bez izazivanja financijskih poteškoća za korisnike.
Uz zemlje u razvoju, zdravstvo je goruće pitanje u Sjedinjenim Američkim Državama, jednoj od nekolicine razvijenih zemalja u kojima građani nemaju univerzalni pristup uslugama.
“Unutar ograničenog fiskalnog prostora vlade će morati donijeti teške odluke o zaštiti i povećanju proračuna za zdravstvo,” rekao je Juan Pablo Uribe, globalni direktor za zdravlje, prehranu i stanovništvo u Svjetskoj banci.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.