Premjer Andrej Plenković primio je u Banskim dvorima ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske Pétera Szijjártóa. Uz predsjednika Vlade bio je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić.
Plenković i ministar Szijjártó naglasili su kako su odnosi Hrvatske i Mađarske u proteklom razdoblju poboljšani, dodavši kako trgovinska razmjena između dvije zemlje iznosi preko 2,2 milijarde eura, dok je bilateralna suradnja u okviru EU-a i NATO-a vrlo dobra.
Predsjednik Vlade podsjetio je i da je posjet premijera Orbana Hrvatskoj u prosincu 2018. nakon sedam godina pridonio unaprjeđenju odnosa između dvije zemlje.
Istaknuli su važnost jačanja gospodarske suradnje, osobito u energetici, vodeći računa o sigurnosti opskrbe energijom na cijelom području srednje i istočne Europe. Razgovarali su i o realizaciji LNG projekta.
>>>Schröder: pritisak SAD oko LNG-a iz koristoljublja, ne prijateljstva
Govoreći o predsjedanju Hrvatske Vijećem EU-a u prvoj polovici 2020., Plenković je najavio održavanje sastanka na vrhu zemalja jugoistoka Europe i država članica EU-a u Zagrebu, što pozdravlja i mađarska strana. Szijjártó je izrazio punu potporu Mađarske ulasku Hrvatske u Schengen.
Obojica su izrazila zadovoljstvo položajem i pravima hrvatske manjine u Mađarskoj, kao i mađarske manjine u Hrvatskoj, navodi se u priopćenju Služba za odnose s javnošću Ureda predsjednika Vlade.
Szijjarto: odnos Ine i MOL-a teret je kojeg se želimo riješiti
Szijjarto je u susretu s novinarima nakon sastanka dodao da odnos Ine i MOL-a opterećuje odnose Mađarske i Hrvatske, zemalja koje izvan toga problema dobro surađuju.
“Svaki put kad se sretnemo s dužnosnicima hrvatske vlade, Ina je na dnevnom redu, ali mi našim hrvatskim prijateljima uvijek dajemo do znanja da je to isključivo poslovno, a ne političko pitanje kojim se bavi mađarska vlada”, kazao je šef mađarske diplomacije novinarima okupljenim ispred Banskih dvora.
>>>Szijjártó: zanima nas oko 25 posto vlasničkog udjela u LNG terminalu
“Moramo priznati da je odnos MOL-a i Ine ili MOL-a i hrvatske države teret u našim odnosima i mi bismo se voljeli se toga tereta riješiti, ali to je do dviju kompanija ili do kompanije i hrvatske države. Mi samo možemo držati palčeve da dođu do rješenja”, naglasio je prema citatu Hine.
(Grabancijaš/Hina)
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.