Tajvan je u ponedjeljak podigao razinu uzbune nakon što je Kina “rezervirala” zračni prostor u sedam zona u kojima je razmjestila mornaričke flote i brodove obalne straže.
Dužnosnik iz tajvanskih snaga sigurnosti za Reuters je rekao da je na području u blizini Tajvana, južnog japanskog otočja i u vodama Istočnog i Južnog kineskog mora gotovo 90 plovila, od kojih oko dvije trećine pripada kineskoj mornarici. Razmještanje je karakterizirao kao “bez presedana”.
Prema međunarodnim pravilima nacije zone u zračnom prostoru mogu “rezervirati” na određeno vrijeme, u ovom slučaju od ponedjeljka do srijede. Komercijalne i druge letjelice koje žele prolaz moraju ishoditi dozvole.
“Jednostrane i iracionalne provokacije”
Izvor iz Tajvana uz uvjetovanje anonimnosti kaže da su razmjeri razmještanja kineske mornarice i obalne straže veći nego u prijašnjim ovogodišnjim vojnim vježbama “Zajednički mač 2024-A” i “Zajednički mač 2024-B”.
“Prvi put ciljaju cijeli lanac otoka,” rekao je izvor u referenci na područje koje se proteže od Japana preko Tajvana, Filipina i dalje do Bornea, zatvarajući kineska obalna mora. “Namijenjeni su postizanju potpunog vojnog zastrašivanja s pozicioniranjem za kontrolu unutarnjeg dijela otočnog lanca.”
Tajvanska vojska neposredno je odgovorila aktivacijom “vježbi za vojnu spremnost” na strateškim lokacijama, njezina mornarica i obalna straža “pomno motre” kineske vojne aktivnosti.
“Svake jednostrane i iracionalne provokativne akcije mogle bi ozbiljno naštetiti miru i stabilnosti u Indo-Pacifiku i to neće pozdraviti međunarodna zajednica,” upozorili su u priopćenju tajvanskog ministarstva obrane.
Wang Ting-yu, zastupnik tajvanske vladajuće Demokratske progresivne stranke, za Reuters je rekao da su povodi za rezerviranje zračnih zona nejasni.
“Izgledno će voditi vojne aktivnosti ili je to samo lažna uzbuna s ciljem političkih pritisaka,” ocijeno je Wang koji vodi parlamentarni odbor za obranu i vanjske poslove. “Molim vas, budite civilizirana susjedna zemlja. Nemojte stalno stvarati probleme,” dodao je.
Unatoč “nejasnoćama”, analitičari su očekivali da će Kina, koja Tajvan smatra svojim povijesnim teritorijem, na ovaj ili onaj način odgovoriti na recentnu diplomatske izlete tajvanskog predsjednika Lai Ching-tea, uključujući posjete Havajima i američkom teritoriju Guam.
Tajvanska obalna straža u odvojenom je priopćenju rekla da sedam brodova kineske obalne straže od jutra “uznemiruje sivu zonu”.
“Kina nema nikakvo pravo provoditi bilo kakve upade ili akcije provođenja zakona u vodama Tajvana, a Taipei ima pravo poduzeti potrebne mjere kao odgovor,” rečeno je.
Peking tajvanskog predsjednika prihvaća kao “separatista” i odbija opetovane pozive na razgovore. Lai i njegova vlada odbacuju suverenitet Pekinga uz argument da samo Tajvanci mogu odlučivati o svojoj budućnosti.
Rat SAD-a i Kine
Sve hrabriji i ratoborniji kineski manevri u okolici Tajvana i unutar prijepornih područja Južnog kineskog mora izazivaju bojazan od još jednog sukoba s dalekosežnim posljedicama.
General američkih zračnih snaga Mike Minihan lani je u siječnju zapovijedio pripreme za američki rat s Kinom.
“Nadam se da griješim. Moj mi želudac govori da ćemo se boriti u 2025. godini,” napisao je u pratnji naredbe.
Američki ministar obrane Lloyd Austin u ponedjeljak je u obraćanju pripadnicima američke ratne mornarice u vojnoj bazi Yokosuka u Japanu rekao da Kina predstavlja jedinu zemlju svijeta s namjerom i rastućom sposobnošću da promjeni “na (američkim) pravilima” utemeljen svjetski poredak.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.