Urugvaj se priprema za ovomjesečne predsjedničke izbore u čijoj se sjeni odvija plebiscit o skraćivanju dobi za odlazak u mirovinu.
Reuters piše da porivi prema smanjenju radnog vijeka za pet godina, na 60 godina života, izazivaju brige o održivosti poreznog i mirovinskog sustava koji je od 1996. oslonjen na privatne fondove.
Reformu promiču ljevičarski sindikati uz argument da će ona osnažiti dignitet radnika i omogućiti im da dulje uživaju plodove svojeg rada.
Poziv je u suprotnosti s generalnim, globalnim trendom, u kojem vlade – uključujući u Francuskoj, Britaniji, Japanu i Kini – traže produljenje radnog vijeka.
Zaziranje i protivljenje iskazuje i većina političkih stranaka u Urugvaju, ali su sindikati s travnjem prikupili dovoljno potpisa za okidanje referenduma čiji su rezultati obvezujući.
Ankete pokazuju da smanjenje dobi za umirovljenje podržava polovica građana, protiv je oko 40%.
(Ne)održivost
Sindikati predlažu ukidanje privatnih mirovinskih stupova i fondova i povratak javnom modelu. Analitičari drže da bi “regresija” imala negativan utjecaj na javni dug i kreditni rejting te stvorila niz složenih izazova povezanih s transferom novca iz privatnih u javne fondove.
Reforma bi “trenutni model gospodarske i socijalne politike učinila neodrživim,” komentirala je urugvajska ekonomistica Maria Dolores Benavente, dodajući da je riječ o povratku u sustav koji je kolabirao s početkom 90-ih godina prošlog stoljeća.
“Ako bude odobreno, (to) bi ugrozilo srednjoročnu fiskalnu održivost,” ocijenili su u recentnoj bilješci za klijente iz JP Morgana uz procjenu da bi kraćenje radnog vijeka povećalo mirovinski deficit i koštala oko milijardu dolara godišnje.
Konzervativni predsjednik Luis Lacalle Pou čija su htijenja da provede mirovinsku reformu sasječena u korijenu, plebiscit je karakterizirao kao “opasan i štetan” put u neodrživost javnih financija, no mnogi glasači u glavnom gradu Montevideu kažu da im je zov većih mirovina i skraćenog radnog vijeka privlačan.
“Mi u Urugvaju imamo oskudne penzije. Umirovljenici u ovoj zemlji su siromašni,” rekao je 68-godišnji nastavnik Jose Luis Correa uz napomenu da još uvijek radi kako bi pokrio životne troškove. “Zato podržavam kraj privatnih mirovinskih fondova,” dodao je. “Ako mogu odsjeći menadžere privatnih fondova, bit će više novca za nas i buduće umirovljenike.”
“Urugvajski brexit trenutak”
Nicolas Saldias, urugvajski analitičar pri Economist Intelligence Unit, kaže da su političke klase u velikoj mjeri optimistične oko neuspjeha referenduma, iako postoji dojam da krivo tumače raspoloženje birača, što bi moglo izazvati njihov šok.
“Ovo bi mogao biti urugvajski brexit trenutak,” rekao je Saldias uz podsjetnik na plebiscit u kojem su Britanci odlučili napustiti Europsku uniju iako su vlasti bile uvjerene da je takav ishod nemoguć. “Stanovništvo bi moglo glasati za to, unatoč onome što establišment govori.”
Urugvajci na izbore/referendum izlaze 27. listopada.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.