PreporučenoTech

Renesansa američkog protekcionizma izbrisala gotovo pola bilijuna dolara s burze poluvodiča

Wall Streetov indeks poluvodiča (PHLX SOX) u srijedu je izgubio gotovo pola bilijuna dolara tržišne vrijednosti u jednom od najgorih dana od 2022. godine i prvih vijesti o novom koronavirusu.

Rasprodaju su okinuli izvještaji Bloomberga da aktualna američka administracija namjerava pospješiti zabranu izvoza tehnologija nužnih za izradu naprednih poluvodiča Kini i deklaracija Donalda Trumpa da bi Tajvan trebao sam plaćati za svoju obranu.

Washington je svojim saveznicima rekao da promišlja o korištenju najstrožih trgovinskih mjera za tvrtke koje Pekingu nastave licencirati intelektualno vlasništvo ili materijale nužne za izradu high-end i AI čipova.

Najava je dionicu industrijske prvakinje, Nvidije, srušila za 7% i izbrisala više od 200 milijardi dolara njezine tržišne vrijednosti.

Dionica manjeg rivala, AMD-a, povukla se za 8%.

Ukupna vrijednost PHLX SOX-a kroz dan se umanjila za 480 milijardi dolara.

U Europi, najteže je pogođen nizozemski ASML Holding, proizvođač napredne opreme za izradu poluvodiča koji se taman ustoličio u najvrjedniju kompaniju na europskim burzama.

Očiti dobitnici su američki proizvođači – Intel, GlobalFoundries i Texas Instruments redom bilježe rast vrijednosti dionica od 0.3% do 8.5%.

Pojedini analitičari drže da je Intel osobito dobro pozicioniran za profitiranje od geopolitičkih napetosti jer proizvodnju čipova uz raskošne državne potpore vraća u “Ameriku na prvom mjestu”.

Sputavanje i zatiranje tehnološkog i tržišnog uspona Kine za Washington je nadstranačka agenda koju podjednako zdušno provode lijeve i desne administracije.

Bivši američki predsjednik Donald Trump, apsolutni prvak američkog protekcionizma, u srijedu je osobio poljuljao sentiment na burzama izjavom da bi Tajvan sam trebao pokrivati troškove svoje obrane jer za američku zaštitu ne pruža ništa.

Reuters piše da je njegova izjava glavni pokretač strepnji, povlačenja i repozicioniranja jer je Tajvan ključna karika u globalnim dobavnim lancima poluvodiča zbog čega analitičari upozoravaju da bi svako remećenje moglo imati razorni učinak za gospodarstva širom svijeta.



Povezane vijesti