PreporučenoTech

S urušavanjem potražnje za covid cjepivom suočena Moderna revidira očekivanja, rezultate

Farmaceutska i biotehnološka tvrtka Moderna u četvrtak je sasjekla prognoze prodaje cjepiva protiv bolesti COVID-19 i respiratornog sincicijskog virusa (RSV) za do 25%, ili oko jednu milijardu dolara, što je ususret otvaranju američkih burzi njezinu dionicu urušilo za do 11%.

Moderna, sa sjedištem u Cambridgeu, u američkoj saveznoj državi Massachusetts, u suštini je trkač na jednu stazu.

Lansirano krajem 2020. godine cjepivo protiv COVID-19 “do jučer” je bilo njezin jedini komercijalni proizvod.

Stéphane Bancel, glavni izvršni direktor Moderne; Foto: Morgan Stanley/YouTube

Tvrtka je u takvom kontekstu izvijestila o neto gubitku od 1.3 milijarde dolara, ili 3.33 dolara po dionici, u drugom kvartalu u kojem su prihodi iznosili 241 milijun dolara – u poredbi s 344 milijuna dolara prije godinu dana.

Zasićenost europskog tržišta

Očekivanja prodaje osobito su loša u “osvještenoj” Europskoj uniji gdje je potražnja za covid cjepivima kolabirala.

Nepovoljni i netransparentni ugovori koje je dogovorila Europska komisija predvođena Ursulom von der Leyen Moderni ove godine garantiraju između 3 i 3.5 milijarde eura za preuzimanje cjepiva koje će izgledno završiti na odlagalištima biološkog otpada.

Glavni financijski direktor tvrtke, James Mock, za Reuters je izrazio sumnju u nove sporazume.

“S obzirom gdje se nalazimo u sezoni, u kombinaciji s time gdje smo u proračunskoj sezoni za mnoge zemlje i njihove postojeće zalihe, smatramo da je vrlo mala vjerojatnost da ćemo imati veliku (EU) prodaju u 2024.,” rekao je.

Procijenio je da će plus stići u 2025., ponajviše zahvaljujući eksperimentalnom RSV cjepivu mRESVIA koje bi istovremeno trebalo štititi od covida i gripe, a koje uživa preporuku američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.

U Moderni očekuju da će prodaja tog “hibrida” u 2024. godini vrijediti oko 370 milijuna dolara u poredbi s ukupno 1.2 milijarde dolara za RSV cjepiva GSK-a i Pfizera.

U pomoć je uskočila i američka vlada sa 176 milijuna dolara subvencija namijenjenih razvoju cjepiva protiv virusa H5N1.

Prodaja Moderninog cjepiva Spikevax protiv COVID-19 u drugom je tromjesečju vrijedila 184 milijuna dolara, 37% manje nego u istom razdoblju lani, ali znatno iznad 66.42 milijuna dolara koliko je iznosio prosjek u očekivanjima analitičara.



Povezane vijesti