Ministar obrane Sjedinjenih Američkih Država Lloyd Austin u srijedu je potvrdio da američka vlada ima dokaze o slanju sjevernokorejskih vojnih snaga u Rusiju uz napomenu da je svrha njihovog razmještanja nejasna.
“Naši analitičari … nastavljaju to promatrati. Sada vidimo dokaze da su sjevernokorejske trupe otišle u … Rusiju,” rekao je ministar. “Što točno rade, ostaje za vidjeti. Ali, da, postoje dokazi da su trupe DNRK u Rusiji,” dodao je, koristeći akronim za Demokratsku Narodnu Republiku Koreju.
Odgovarajući na pitanja Austin je naveo da američka vojska još uvijek utvrđuje svrhu i nakanu razmještanja te da je nejasno što bi Sjeverna Koreja dobila od izravnog uključivanja u sukob.
“Ako su zaraćeni, ako im je namjera sudjelovati u ovom ratu u ime Rusije, to je vrlo, vrlo ozbiljno pitanje,” rekao je. “Imat će utjecaja, ne samo u Europi. Također će utjecati na stvari u Indo-Pacifiku.”
Ministar je potom sugerirao da razmještanje signalizira slabljenje vojnih sposobnosti Rusije.
“Ovo je pokazatelj da bi on mogao biti čak i u većoj nevolji nego što većina ljudi misli,” rekao je Austin o predsjedniku Vladimiru Putinu.
Kontekst
Inicijalni izvor navoda o razmještanju sjevernokorejskih vojnika u Rusiji su južnokorejski obavještajci prema kojima se Pjongjang obvezao na slanje oko 10.000 vojnika čije bi razmještanje, uvježbavanje za europski ratni teatar i aklimatizacija trebali biti zaključeni s prosincem.
Južnokorejski zakonodavci tvrde da se u Rusiji već nalazi oko 3.000 vojnika.
“Znakovi obučavanja trupa unutar Sjeverne Koreje otkriveni su u rujnu i listopadu,” rekao je u srijedu član parlamentarnog odbora za obavještajne poslove Park Sun-won. “Čini se da su trupe sada raspršene u više objekata za obuku u Rusiji i prilagođavaju se lokalnom okruženju.”
Nacionalna obavještajna služba Seula prije je u petak navela da je Pjongjang u Rusiju brodom uputio oko 1.500 pripadnika specijalnih snaga.
Argument za razmještanje europskih vojnika
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u utorak je svoje zapadnjačke saveznike pozvao da prepoznaju i odgovore na dokaze o sjevernokorejskom uplitanju u rat.
Litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis u nedjelju je za Politico rekao da je vrijeme za ponovno propitivanje ideje francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o raspoređivanju europskih vojnika u Ukrajini.
Rusija je na pozive Macrona i drugih zapadnjačkih dužnosnika, odaslane u svibnju, odgovorila s taktičkim nuklearnim vježbama i upozorenjem o “globalnoj katastrofi”.
Propaganda, procjene – brojke
Bivši švedski premijer Carl Bildt u srijedu je u objavi na X-u podijelio videozapis koji, prema njegovom sudu, “potvrđuje” prisutnost sjevernokorejskog vojnog osoblja u Rusiji.
“Nova potvrda dolaska sjevernokorejskih trupa u Rusiju. Nagađa se o čak 10.000 vojnika, što bi nadoknadilo otprilike tjedan dana ruskih gubitaka u razmjerima zadnjih nekoliko mjeseci,” napisao je.
Službeni podaci Ukrajine prema kojima na bojišnicama svakodnevno gine više od tisuću ruskih vojnika, a na koje su u objavi poziva Bildt pritom su naširoko prihvaćeni kao fikcija u kojoj su gubici Rusa svakodnevno preuveličavaju, a Ukrajinaca umanjuju.
U ilustraciji razmjera propagande Zelenskij je u veljači rekao da su njegove oružane snage od početka rata izgubili 31.000 vojnika, tvrdnja koja je naširoko odbačena i od najzdušnijih ukrajinskih saveznika.
Zapadnjačke procjene o ruskim gubicima ljulja i izostanak nove mobilizacije u Rusiji.
Putin je 300.000 rezervista mobilizirao u rujnu 2022. godine, otkad se njegove snage popunjavanju dobrovoljno i/ili komercijalno.
Različiti renomirani izvori sa Zapada, uključujući Washington Post ili Financial Times u posljednjim mjesecima bilježe da je procjena Austina o poteškoćama s ljudstvom primjerenija za Ukrajinu.
Grabancijaš/Washington Post/Reuters
Related Posts
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.