Nema ničeg što bi sugeriralo da je imunizacija odgovorna za smrt jedne i bolest druge osobe koje su primile cjepivo AstraZenece u Austriji, rekli su u srijedu iz Europske agencije za lijekove (EMA).
Izostavljajući detalje, priopćenje navodi da su s 9. ožujkom zabilježena još dva neželjena (tromboembolička) događaja povezana sa serijom cjepiva čija je primjena zaustavljane u Austriji i drugim članicama.
>>>Austrija istražuje moguću povezanost cjepiva AstraZenece sa smrću, teškom reakcijom
Serija ABV5300 isporučena je u 17 zemalja Europske unije (Austrija, Bugarska, Cipar, Danska, Estonija, Francuska, Grčka, Island, Irska, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Španjolska, Švedska) i obuhvaća milijun doza cjepiva.
22 incidenta na 3 milijuna procijepljenih
“Trenutačno nema indikacija da je cjepivo izazvalo ova stanja, koja nisu na popisu nuspojava ovog cjepiva,” piše u obavijesti objavljenoj na stranicama agencije. “Iako se nedostatak kvalitete u ovoj fazi smatra malo vjerojatnim, istražuje se kakvoća serije.”
>>>Južna Afrika pauzirala primjenu protiv novog soja neučinkovitog cjepiva AstraZenece | COVID-19
EMA u priopćenju ističe da su s 9. ožujkom u Europskom gospodarskom prostoru registrirana ukupno 22 tromboembolička incidenta među 3 milijuna procijepljenih osoba i najavljuje daljnju komunikaciju o tijeku istrage.
Južna Koreja je početkom ožujka također pokrenula istragu dva smrtna slučaja zabilježena nakon cijepljenja cjepivom AstraZenece, od kojih je jedan naizgled u korelaciji s remećenjem krvi.
Decentralizirana proizvodnja
Regulatori Europske unije su cjepivo AstraZenece odobrili u siječnju, no ne bez prijepora i propitivanja nedorečenih rezultata inicijalnih kliničkih ispitivanja. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je cjepivo stavila na listu proizvoda čije se korištenje preporučuje u izvanrednim situacijama.
>>>‘Mind the gap’ – nedoumice oko doziranja i učinkovitosti cjepiva AstraZenece | Reuters
Procjene i ocjene sigurnosti cjepiva AstraZenece osciliraju među nacionalnim regulatorima. Njegova je upotreba odobrena u više od 50 zemalja, no pojedine zdravstvene vlasti, uključujući američku Agenciju za hranu i lijekove još uvijek uskraćuju dozvole.
Jedan od razloga za nedoumice su velike razlike između podataka iz neovisnih i kliničkih ispitivanja same kompanije, kao i decentralizirana proizvodnja cjepiva (Fierce Pharma).
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Serija cjepiva AstraZenece koju istražuje EMA nije isporučena u Hrvatsku 10/03/2021 […]
[…] Kako je Grabancijaš u srijedu ekskluzivno izvijestio, prijeporna serija cjepiva označena kao ABV5300 nije isporučena u Hrvatsku. […]
[…] >>>Serija cjepiva AstraZenece koju istražuje EMA nije isporučena u Hrvatsku […]
[…] >>>Serija cjepiva AstraZenece koju istražuje EMA nije isporučena u Hrvatsku […]