Biznis i ekonomijaPreporučeno

Slom poslovnih očekivanja u Njemačkoj, europodručju | ZEW

Svježe objavljena istraživanja potvrđuju kolabiranje samopouzdanje investitora u Njemačkoj i europodručju, snažeći očekivanja da će Europska središnja banka (ECB) u rujnu posegnuti za smanjenjem referentnih kamatnih stopa u financijskom sustavu.

Indikator gospodarskog sentimenta njemačkog istraživačkog instituta ZEW za eurozonu u kolovozu se urušio za 25.8 bodova, na 17.9, što je prema pisanju Financial Timesa njegov najoštriji pad od travnja 2020. godine u Europi označenog prvim mjerama protiv bolesti COVID-19.

Pokazatelj za najsnažnije gospodarstvo europodručja, Njemačku, posrnuo je za 22.6 bodova, i zastao na 19.2, najnižoj razini od početka godine.

Pad je bio gotovo trostruko veći od konsenzusa u očekivanjima analitičara u anketama Bloomberga.

“Slamaju se gospodarski izgledi Njemačke,” napisao je predsjednik ZEW-a Achim Wambach u pratnji izvješća.

Gubitak samopouzdanja pripisao je “velikoj neizvjesnosti” potaknutoj “dvosmislenom monetarnom politikom ECB-a”, razočaravajućim poslovnim podacima u Americi i rastućoj zabrinutosti zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

“Isparavanje”

Alexander Valentin, iskusniji analitičar Oxford Economicsa, u osvrtu je napisao da slabiji moral ulagača daje “dodatne argumente za smanjenje stope ECB-a u rujnu, i potom još jednom na kraju godine”.

Slabljenje izgleda rasta, anemična industrijska aktivnost i omekšavanje tržišta rada “otežat će ECB-u da zadrži svoju jastrebovsku pristranost”, odvagnuo je.

Robin Winkler, glavni ekonomist za Njemačku Deutsche banke u bilješci je napisao da je široki proljetni oporavak “totalno ispario”.

Njemačka je u drugom tromjesečju iskusila “neočekivanu” kontrakciju bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 0.1%.

ZEW, ekonomski think-tank sa sjedištem u Mannheimu, anketira do 300 financijskih analitičara u njemačkim bankama, osiguravajućim grupama i financijskim odjelima vodećih kompanija o njihovoj procjeni trenutne gospodarske aktivnosti i njihovom budućem raspoloženju.

Indeks je prihvaćen kao pouzdani rani pokazatelj makroekonomskih kretanja.



Povezane vijesti