Biznis i ekonomijaPreporučeno

Socijalisti i sindikati slave direktivu o ‘europskom minimalcu’  

Europska komisija je u srijedu predložila direktivu čiji je cilj povećati minimalne plaće i učiniti ih primjerenim troškovima života jer su u većini članica EU-a nedostatne za pristojan život.

“Danas predlažemo okvir za minimalne plaće uz puno poštovanje nacionalnih tradicija i slobode socijalnih partnera. Poboljšanje radnih i životnih uvjeta neće zaštiti samo radnike, nego i poslodavce koji isplaćuju pristojne plaće, te će stvoriti temelje za pravedan, uključiv i održiv oporavak”, izjavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

>>>Von der Leyen garantira EU minimalac, parlamentarno zakonodavstvo i opušteniju fiskalnu politiku

Minimalne plaće postoje u svim zemljama članicama. U 21 članici, među njima i Hrvatskoj, one se propisuju zakonom, a u šest zemalja (Austriji, Cipru, Danskoj, Finskoj, Italiji i Švedskoj) minimalne plaće se dogovaraju u kolektivnim pregovorima.

U većini zemalja članica minimalne plaće nisu adekvatne i Komisija ovim prijedlogom želi osigurati veću adekvatnost tih plaća.

>>>‘Utrka do vrha’: prvi koraci prema minimalcu u iznosu 60% prosječne plaće

Cilj direktive nije usklađivanje razine minimalnih plaća unutar EU-a niti uspostava jednoobraznog mehanizma za određivanje minimalnih plaća u državama članicama, jer Unija u tim pitanjima nema nadležnost. Cilj je uspostaviti minimalne uvjete za određivanje adekvatne minimalne plaće s jasnim i stabilnim kriterijima, koji će biti redovito i pravodobno dopunjavani te osigurati uključenost socijalnih partnera.

Marta Wieczorek, Valdis Dombrovskis i Nicolas Schmit; Foto: Lukasz Kobus/EC

Komisija se umjesto preporuka, koje su neobvezujuće, odlučila za direktivu, zakonodavni akt EU-a koji definira cilj koji se želi postići, a zemlje članice su autonomne u izboru načina na koji će taj cilj ispunjavati. Jednom kada se konačni tekst direktive ispregovora između Vijeća i Parlamenta, države članice imat će dvije godine da je transponiraju u svoja zakonodavstva.

Zemlje koje minimalne plaće dogovaraju kroz kolektivne pregovore, u pravilu imaju manje radnika s minimalnim plaćama i koje su uglavnom veće nego u zemljama u kojima se to zakonski propisuje. Komisija stoga preporučuje kolektivno pregovaranje.

>>>ETUC pozvao Komisiju da javne natječaje otvori isključivo kompanijama s pristojnim plaćama

Zemlje koje minimalne plaće propisuju zakonom trebaju uspostaviti jasne,  transparentne i stabilne kriterije za određivanje adekvatnosti minimalnih plaća. Ti kriteriji trebaju uključivati barem kupovnu moć minimalnih plaća i uzimati u obzir poreze i socijalne benefite, opći rast bruto plaća, razvoj produktivnosti.

Reakcije

“Jedan smo korak bliže garanciji poštenih plaća za sve Europljane,” objavili su u srijedu u reakciji na direktivu iz Stranke europskih socijalista (PES).

Prijedlog Europske komisije kulminacija je godina koje je obitelj PES-a provela u kampanji da plaće poveća svima. Bez socijalista i demokrata ovaj prijedlog ne bi postojao.

>>>‘Politika digniteta’: minimalac od 7 tisuća kuna brine poslodavce, potiče automatizaciju Poljske

“Naša je politička obitelj izrasla iz radničkih pokreta. Mi smo danas ponovno pokazali da smo radnička stranka. Mi se borimo za garantiranu poštenu plaću svima,” rekao je predsjednik PES-a, Sergej Stanišev.

Europska konfederacija sindikata također je pozdravila “pozitivni korak povjerenika (Nicolasa) Schmita” budući da je to jedini put da se postignu stvarne promjene, no reakcija nije prošla bez kritika.

>>>Podaci Komisije razbijaju ‘mit o rastu plaća’ u Hrvatskoj, Uniji

“Direktiva od država članica zahtijeva poduzimanje mjera za promicanje kolektivnog pregovaranja i nacionalne akcijske planove za povećanje pokrivenosti ako je kolektivnim ugovorom obuhvaćeno manje od 70% radnika. No, radnicima nije zajamčena zaštita od odmazde poslodavaca kada se pridruže sindikatu. Direktiva zahtijeva od država članica da promiču odgovarajuće minimalne plaće, ali radnicima s minimalnim plaćama nije zajamčeno povećanje plaće koje im je nužno. Izmjenama Direktive mogu se postići veće minimalne plaće i više kolektivnih pregovora. Sindikati će se snažno boriti kako bi osigurali potrebna poboljšanja od zastupnika u Europskom parlamentu i ministara,” priopćeno je iz ETUC-a.

Grabancijaš/Hina

Comments (1)

  1. […] Socijalisti i sindikati slave direktivu o ‘europskom minimalcu’   29/10/2020 […]

Comments are closed.