Spitzenkandidati za čelno mjesto Europske komisije obećali su u televizijskoj debati u srijedu veće oporezivanje tehnoloških divova, pozvali na borbu protiv klimatskih promjena, no s različitim prijedlozima i uz razilaženja po pitanju migracija.
U debati održanoj uoči europskih izbora u Europskom parlamentu u Bruxellesu o pitanjima migracija, klimatskih promjena, nezaposlenosti mladih raspravljali su vodeći kandidat EPP-a Manfred Weber, Frans Timmerman, potpredsjednik Europske komisije i spitzenkandidat europskih socijalista (PES), Ska Keller iz Europske strane zelenih, Jan Zahradil iz Saveza konzervativaca i reformista u Europi (ACRE), Margrethe Vestager (ALDE) i Nico Cue iz Europske ljevice.
>>>Izvještaj sa sučeljavanja pučkih, socijalističkih, liberalnih i zelenih ‘spitzenkandidata’
Europski parlament (EP) bira jednog od vodećih kandidata za predsjednika Komisije nakon što ga formalno predlože čelnici država i vlada koji pri toj odluci uzimaju u obzir rezultate europskih izbora.
“Europa treba činiti manje, ali bolje”
Ska Keller je u raspravi istaknula da u EU-u postoje članice koje žele uništiti europski projekt, navodeći u prvom redu Mađarsku. Timmermans rast euroskepticizma pripisuje razočaranju građana u trenutne političke opcije, dok Manfred Weber iz Europske pučke stranke smatra da se EU treba dodatno demokratizirati. Pritom se zalaže za poštivanje vladavine prava i kažnjavanje onih koji to ne čine.
>>>Temeljno pravo na pobačaj i pristojni minimalac u ‘industrijskoj kampanji’ europskih Zelenih
“Europa treba činiti manje, ali bolje”, poručio je u više navrata Zahradil koji se zalaže za decentralizaciju te smatra da je potrebno pronaći balans između europskih i nacionalnih pitanja, dok je Margrethe Vestager iz Saveza liberala i demokrata za Europu zaključila da se “Europa treba promijeniti”.
Cue je kritizirao mjere štednje koje su se prije svega provodile na jugu Europe i smatra da je, ako se to ne promijeni, “Europska unija u opasnosti od uništavanja”.
Migracije
Weber je istaknuo da se za rješenje problema migracija treba provesti Marshallov plan za Afriku i pomoći Siriji. Smatra i da je potrebno postrožiti kontrole na granicama, što je Nico Cue ocijenio skandaloznim.
“Ne odvija se invazija Europe. Migranti čine tek 0,5 posto stanovništva. Meni, sinu migranta, izjave Webera su skandalozne”, rekao je Cue.
Jan Zahradil je kritizirao sustav kvota.
“Nikada ne bih ponovio iste pogreške aktualne Komisije koja je uvela kvote koje nisu funkcionirale nego su samo produbile jaz između istoka i zapada Europe”, tvrdi Zahradil.
>>>U Zagreb stiglo deset sirijskih obitelji koje su za novu domovinu odabrale Hrvatsku
Vestager je ustvrdila da je Europskoj uniji potreban zajednički sustav azila, dok Ska Keller smatra da manjka solidarnosti te da EU treba snažnije poduprijeti lokalne zajednice koje primaju izbjeglice.
Vanjska politika, odnosi sa svjetskim silama
Keller smatra da EU nema ideju o tome kako se postaviti u globalnom okruženju i kritizirala je EU zbog izvoza oružja.
“U isto vrijeme pomažemo i izvozimo oružje diktatorima”, rekla je Keller.
Timmermans je poručio da se ne može napredovati na globalnoj sceni zbog europskih vođa koji su prijateljski nastrojeni prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Weber smatra da EU treba biti partner SAD-a unatoč politici američkog predsjednika Donalda Trumpa, a Zahradil se složio da je potrebno održavati odnose sa SAD-om bez obzira tko je predsjednik.
Klimatske promjene
“Imamo samo jedan planet i moramo ga zaštititi”, rekla je Keller ponovivši da se to treba učiniti ulaganjem u zelenu ekonomiju. Prozvala je Webera što je EPP glasao protiv ambicioznijih ciljeva u borbi protiv klimatskih promjena, dok je Weber isticao cilj postizanja nulte stope emisija CO2 do 2050. godine.
Vestager se zalaže za ulaganje u infrastrukturu i izgradnju brzih željeznica, Zahradil za jačanje malih gospodarstava, dok je Cue pozdravio prosvjede mladih za klimu.
Timmermans je poručio da borbu protiv klimatskih promjena i zaštitu okoliša treba postaviti kao prioritete Unije. “Što duže čekamo, to će skuplje i teže biti”, rekao je spitzenkandidat europskih socijalista.
Nezaposlenost mladih
Timmermans je rekao da je “potrebno proširiti program Erasmus na svaku mladu osobu u Europu, povećati minimalni dohodak, proširiti Garanciju za mlade i sniziti pravo glasa na 16 godina kako bi mladi imali veću mogućnost odlučivanja”.
Zahradil se složio da je potrebno jačati već postojeće programe EU-a poput Digital Europe, Horizon Europe koji podupire istraživanja i razvoj te InvestEU.
>>>Hrvatska je europski prvak u prekarnoj zaposlenosti: DZS
Keller je rekla da se veće zapošljavanje mladih može postići ulaganjem u socijalnu i ekološku ekonomsku tranziciju.
Cue traži minimalnu plaću na razini EU-a, dok Vestager kaže da je potrebno osigurati dostojanstven život svim Europljanima.
Tehnološki divovi, oporezivanje
Svi spitzenkandidati su se složili da je potrebno veće i transparentnije oporezivanje tehnoloških divova poput Amazona i Applea.
Ipak, Zahradil smatra da određivanje visine poreza nije na EU-u već da o tome zasebno trebaju odlučiti nacionalne vlade.
>>>Ministri G20 dogovorili ‘dva stupa’ za pravednije oporezivanje tehnoloških divova
Vestager i Keller su napomenule da je potrebno uvođenje digitalnog poreza.
Vodeći kandidati za predsjednika Europske komisije na kraju debate pozvali su građane na izlazak na izbore od 23. do 26. svibnja.