Srpski obavještajci i redarstvenici špijunskim su softverom zatrovali pametne telefone desetaka novinara i aktivista, izvijestio je u ponedjeljak Amnesty International pozivajući se na digitalne forenzičke dokaze i svjedočanstva osoba čija je privatnost narušena.
U najmanje dva slučaja, zaštita je probijena korištenjem softvera izraelske kompanije za nadzor, Cellebrite DI.
Nakon infiltracije je instaliran srpski softver, od Amnestyja nazvan “NoviSpy”, za špijuniranje koji je potajice okidao snimke zaslona i kopirao kontakte te ih postavljao na poslužitelje u vlasništvu Bezbjednosno-informativne agencije (BIA).
“U više slučajeva, aktivisti i novinari prijavili su znakove sumnjivih aktivnosti na svojim mobilnim telefonima izravno nakon razgovora sa srpskom policijom i sigurnosnim tijelima,” napisali su iz organizacije.
“Naša istraga pokazuje kako su srpske vlasti koristile tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao alate za širu kontrolu i represiju usmjerenu protiv civilnog društva,” izjavila je Dinushika Dissanayake, zamjenica regionalnog direktora Amnesty International-a za Europu.
Proizvodi Cellebritea naširoko su korišteni od snaga reda i sigurnosti, uključujući američki Savezni istražni ured (FBI), za otključavanje pametnih uređaja sa svrhom prikupljanja dokaza.
David Gee, glavni marketinški direktor Cellebritea, za Reuters je rekao da tvrtka istražuje navode Amnestyja.
“Ako su te optužbe točne, to bi potencijalno moglo predstavljati kršenje našeg licencnog ugovora s krajnjim korisnikom,” rekao je. “Ako bi to bio slučaj, Cellebrite bi mogao obustaviti korištenje svoje tehnologije od strane srpskih vlasti.”
Dodao je da instalacija softvera za nadzor “apsolutno nije ono što mi radimo” i da je tvrtka stupila u kontakt s relevantnim srpskim službenicima i dužnosnicima.
Amnesty je detalje istrage i spoznaja objavio na srpskom jeziku u članku: Srbija: Vlasti koriste špijunske softvere i forenzičke alate kompanije Cellebrite za hakovanje novinara i aktivista.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.