Biznis i ekonomija

Svyrydenko navela procjenu troškova obnove i oporavka | Hrvatsko-ukrajinski gospodarski forum

EU gospodarstvenici bit će uključeni u obnovu Ukrajine, a među njima naći će se i hrvatske tvrtke – poručeno je na Hrvatsko-ukrajinskom gospodarskom forumu koji je održan 10. listopada u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK) i u suradnji s Veleposlanstvom Ukrajine u Republici Hrvatskoj. Na forumu je sudjelovalo 65 hrvatskih tvrtki poput Dalekovoda, Industroopreme te Ericssona Nikola Tesla, a uključujući i one s popisa top 10 hrvatskih izvoznika u Ukrajinu poput JGL-a i Podravke.

>>>Europa skicira obnovu Ukrajine

“Ukrajina je za mnoge hrvatske izvoznike blisko i poznato tržište i vjerujemo da će se ova suradnja uskoro nastaviti i u mirnodopskim uvjetima. Hrvatske tvrtke imaju iskustva u kompleksnim projektima obnove i mogu ponuditi kvalitetna rješenja za obnovu ukrajinske infrastrukture, industrijskih postrojenja i civilnih objekata. Dodatni poticaj našim gospodarskim odnosima daje i sporazum o slobodnoj trgovini između EU i Ukrajine. Sporazumom se uz velike carinske olakšice otvaraju tržišta roba i usluga što potvrđuje rast robne razmjene za 76 posto u odnosu na prošlu godinu,” izjavio je Luka Burilović, predsjednik HGK.

Luka Burilović, predsjednik HGK; Foto: HGK/Handout via Grabancijaš
Prilika za napredak

Pored sveobuhvatnog sporazuma na snazi je od lipnja 2022. i Uredba EU kojom se dopunjuju trgovinske povlastice na ukrajinske proizvode, čime su ukinute trgovinske carine za određene industrijske proizvode podrijetlom iz Ukrajine. Nakon početka ratnih zbivanja u Ukrajini, Hrvatska je uključena u pružanje humanitarne i financijske pomoći, suradnju u području razminiranja i među ostalim, dijeljenje iskustva u pristupu europskim integracijama.

>>>Zajedničko zaduživanje Unije za obnovu Ukrajine neprihvatljivo za Njemačku: ministar

“Hrvatska je od početka ovog nametnutog rata uz Ukrajinu. Nema tako dugo kako smo i sami prošli ratna razaranja. Budući da smo mi u poratnim godinama gotovo posve sami obnavljali stambeni fond, sada imamo bogato iskustvo koje se još nadograđivalo nakon poplave u Gunji i nakon recentnih potresa. Hrvatska koristi obnovu nakon potresa kako bi izgradila mehanički sigurnije građevine nego što su bile u trenutku potresa. Želim reći da obnova može biti prilika za napredak. Ovaj forum je dokaz da Ukrajina razmišlja o budućnosti. Ne bori se samo za opstanak, već za bolje sutra,” istaknuo je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine; Foto: HGK/Handout
Kolosalni troškovi obnove i oporavka

Hrvatska i Ukrajina imaju tradicionalno dobre bilateralne gospodarske odnose. Od zemalja Istočnog partnerstva Republika Hrvatska najveće vrijednosti izvoza zadnjih pet godina kontinuirano bilježi s Ukrajinom, pa čak i u pandemijskom i ratnom razdoblju. Hrvatska daje Ukrajini veliku podršku u borbi za oslobođenje svoga teritorija i integraciji u EU, te je i organizacija ovog foruma jedna u nizu takvih aktivnosti.

Hrvatsko-ukrajinski gospodarski forum; Foto: HGK/Handout via Grabancijaš

“Zahvalni smo Hrvatskoj što je spremna podijeliti iskustva s nama – što u obnovi, što u razminiranju. Hrvatska ima znanja koja će nama biti neprocjenjiva u poratnom razdoblju. Prve procjene troškova obnove i oporavka Ukrajine kreću se oko 400 milijardi dolara, no bojimo se da će konačni izračun biti i dvostruko veći. Gospodarstvo Ukrajine ne smije stati. Graditeljstvo će nakon rata biti najveći multiplikativni faktor gospodarstva i toga smo svjesni. Nećemo smjeti zanemariti obrambenu industriju, gdje vidimo potencijale suradnje s Hrvatskom. Mi radimo i ratujemo i obnavljamo istovremeno,” naglasila je Yuliia Svyrydenko, prva potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Ukrajine.

Pratite nas na Google vijestima