Europska unija u ponedjeljak je pokazala smirenost, umjerenost i trezvenost signalizirajući spremnost na ustupke američkom predsjedniku Donaldu Trumpu koji je s 2. travnja započeo svoj Drugi carinski rat i svjetske burze zavio u crveno.
Njegova je administracija EU-u odrezala harmice od 25% na uvoz čelika, aluminija i automobila i tarifu od 20% na gotovo svu drugu robu.
Bescarinski režim
Ministri zaduženi za trgovinu jutros su u Luxembourgu promišljali o najboljem modalitetu odgovora i zaključili da pregovore preferiraju više od produbljivanja sukoba.
“Moramo ostati mirni i odgovoriti na način koji smanjuje napetost. Tržišta dionica upravo sada pokazuju što će se dogoditi ako odmah eskaliramo. No, bit ćemo spremni poduzeti protumjere ako bude potrebno kako bismo Amerikance doveli za (pregovarački) stol, rekla je novinarima nizozemska ministrica trgovine Reinette Klever.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen iz Bruxellesa je signalizirala spremnost za pregovore o “nula-za-nulu” carini na industrijske proizvode, uključujući automobile.
Njezin povjerenik za trgovinu i gospodarsku sigurnost Maroš Šefčovič novinarima je rekao da Komisija preferira pregovore ali da neće čekati u nedogled.
— Maroš Šefčovič
trade could benefit from a boost in strategic areas. We've offered 0-for-0 tariffs for cars and industrial goods.
We're fully ready to negotiate whenever our US partners are.
Meanwhile, our countermeasures work continues.
My remarks @EUCouncilhttps://t.co/yPV9U4ndFC pic.twitter.com/SreG7PWF9w
(@MarosSefcovic) April 7, 2025
Rezimirao je da američke carine udaraju europski izvoz vrijedan 380 milijardi eura.
Dodao je da je izvršno tijelo kreiralo listu za odmazdu koju će dostaviti članicama s ciljem da se protumjere usvoje 9. i primjene 15. travnja.
Očekuje se da će prvi odgovor biti ograničen i precizno kalibriran, a drugi, određen za 15. travnja, ozbiljniji i šireg karaktera.
“Prije ili kasnije, mi ćemo sjesti za pregovarački stol sa SAD-om i pronaći obostrano prihvatljiv kompromis,” rekao je Šefčovič.
“Nuklearna opcija”
Za odmjeravanje značajno, povjerenik je izrazio i spremnost za korištenje europskog Instrumenta protiv prisile (engl. Anti-Coercion Instrument, ACI) koji omogućuje ciljanje američkih usluga ili ograničavanje pristupa europskim tenderima.
“Spremni smo na korištenje svakog alata kako bismo zaštitili jedinstveno tržište,” naveo je Šefčovič.
Pojedine, a osobito američkom tržištu usluga izložene članice, pokazuju zaziranje i pozivaju na oprez.
Ministar vanjskih poslova Irske, gdje se nalaze europska sjedišta američkih tehnoloških titana, ACI je opisao kao “nuklearnu opciju” uz procjenu da većina članica nije spremna za takvu eskalaciju.
Njemački ministar gospodarstva na odlasku Robert Habeck novinarima je rekao da je EU dobro pozicioniran, ukoliko ostane ujedinjen.
“Burze su već u kolapsu i šteta bi mogla postati još veća… Amerika je u poziciji slabosti,” rekao je u Luxembourgu što je potkrijepio pozivima Elona Muska na prihvaćanje pretežito bescarinskog režima između EU-a i SAD-a.
EU je u 2023. godini uživao višak u robnoj razmjeni sa SAD-om u iznosu od 157 milijardi dolara i manjak u uslugama od 109 milijardi eura.
SAD je u 2024. u EU izvezao robu vrijednu 334 milijarde dolara, nasuprot 532 milijarde europskog izvoza u Ameriku.
Grabancijaš/Reuters
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.