Britanski ministar sveučilišta i znanosti Chris Skidmore u petak je rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo nakon razvoda neće primijeniti europsku direktivu o autorskim pravima, javlja BBC.
Britanska premijerka Theresa May je u travnju prošle godine, mjesec dana prije ostavke, podržala njezino usvajanje u Europskom vijeću, ali je novi premijer Boris Johnson ocijenio kako je ona “grozna za internet”.
>>>Copyright: Komisija pokrenula dijalog između platformi i nositelja prava
Članice EU-a direktivu u nacionalna zakonodavstva moraju pretočiti do 7. lipnja 2021. kad će UK još uvijek biti u Uniji.
Kontekst
Direktiva Europske komisije je usvojena protiv volje građana u žestokoj javnoj raspravi prošaranoj snažnim lobiranjem, velikim građanskim prosvjedima i političkom trgovinom.
Prijepor je fokusiran na članak 11 koji izdavačima na internetu otvara mogućnost da naplaćuju naslove sa slikama i kratkim isječcima kakve korisnicima predstavljaju Google i druge tražilice i na članak 13 koji, među ostalim, internetske platforme drži odgovornima za sadržaj postavljen i/ili podijeljen od strane korisnika.
Inačice Članka 11 su već iskušane u nacionalnim zakonodavstvima Španjolske i Njemačke gdje je Google odbio platiti za “snippete” te poštujući zakonske odredbe lokalne medije izbacio s Google Newsa i prepustio generičkoj tražilice što je rezultiralo padom prometa i profita.
>>>‘Ustanak’: Švedski Zeleni glasom protiv Direktive o autorskim pravima prkose Vijeću i vladi
U genezi, Direktiva je rezultat lobiranja i agresivne političke infiltracije najvećeg europskog digitalnog izdavača, njemačkog Axel Springer SE te svojim dizajnom pogoduje velikim izdavačima, o čemu je svojedobno detaljno izvijestio New York Times.
Mnogi neovisni izdavači ili medijski startupi s lakoćom prepoznaju da je eko-sustav Googlea otvoren svima i da ih je kompanija kroz Google Ads i druge usluge itekako spreman podržati na način koji je do prije nekoliko godina bio nezamisliv.
>>>Jakovčić, Maletić, Petir, Šuica, Borzan i Zovko podržali prijepornu Direktivu o autorskim pravima
I Članak 13 ostaje upitan jer bi se, od nacije do nacije i ovisno o primjeni, mogao pokazati nekompatibilan sa slobodom izražaja i govora, rastućim i od facebooka zdravijim zajednicama kakva je r/croatia na redditu.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.