Ukrajina promišlja o odricanju od europskih poljoprivrednih poticaja u zamjenu za blažu primjenu zelenih pravila, rekao je iskusniji ukrajinski dužnosnik ususret početku pregovora o uzdizanju Kijeva u Europsku uniju.
Najava i sugestija podcrtavaju izazove s kojima su suočeni dionici. Ukrajina ima kolosalni poljoprivredni sektor koji može nahraniti stotine milijuna ljudi. Bescarinski režim i druge pogodnosti koje je Europska komisija podarila Kijevu u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu već su pokazali svoj izuzetni potencijal za narušavanje tržišne utakmice, damping cijena, utrku prema dnu ili uništenje poljoprivrednika u Europskoj uniji.
Izvjesno je stoga da će integracija ukrajinskog poljoprivrednog sektora u europski biti gospodarski i politički izazovna, krajnje osjetljiva i potencijalno zapaljiva.
Ustupak konkurentnosti
Prema aktualnim pravilima Zajedničke poljoprivredne politike Kijev bi po ulasku u Uniju unutar jednog sedmogodišnjeg financijskog okvira (VFO) imao pravo na poticaje u iznosu od 96.5 milijardi eura.
Za poredbu, u prosincu 2020. godine usvojen VFO za poljoprivredne poticaje EU-a u razdoblju od 2021. do 2027. godine iznosi 1.21 bilijun eura.
Reuters ekskluzivno doznaje da Ukrajina kroz pristupne pregovore namjerava tražiti ustupke u usvajanju zelenih politika i pravila za svoj poljoprivredni sektor budući da bi njihova primjena poskupjela proizvodnju i osakatila konkurentnost.
“Čini mi se da je idealna pregovaračka strategija (postići) manje ograničenja u trgovini, manje ograničenja u pogledu okoliša (za ukrajinske poljoprivrednike) i mi smo to voljni zamijeniti za subvencije,” rekao je ukrajinski izvor uz uvjetovanje anonimnosti.
”Moramo zaštititi svoju konkurentnost, ne smijemo praviti birokraciju koja bi zaustavila razvoj, pogotovo u našim uvjetima – primjerice za neku sitnicu dobiti deset ekoloških certifikata.”
Tlapnja
Tražena strategija višestruko je zanimljiva i izgledno neostvariva. Pravila o tržišnom natjecanju jedan su od stupova EU-a i njihova je svrha poravnati teren za sve sudionike utakmice. Koncesije kakve naizgled zamišlja Kijev nisu provedive bez izmjena ključnih direktiva i ugovora.
Uz formalne, postoje ovih dana više nego uočljive društvene i ekonomske prepreke. Europsku uniju od studenoga prošle godine trese velika seljačka buna okinuta povlaštenim statusom ukrajinskih poljoprivrednika i izvoznika.
Iz realpolitičkog rakursa ideje Ukrajinaca da svoju konkurentnost mogu pretpostaviti konkurentnosti postojećih članica Unije čista su tlapnja.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.