PreporučenoTech

Veliko istraživanje otklonilo vezu između Wegovyja – semaglutida – i suicidalnih misli

Veliko istraživanje provedeno u Sjedinjenim Američkim Državama nije pronašlo dokaze da je korištenje izrazito popularnih lijekova temeljenih na aktivnom sastojku semaglutidu, glukagonu sličnom peptidu-1 (GLP-1), povezano s učestalijim promišljanjima o samoubojstvu.

Studija, temeljena na analizi elektroničkih medicinskih podataka o više od 1.8 milijuna pacijenata, stiže dan nakon što je američka Administracija za drogu i lijekove (FDA) izvijestila da pokreće istragu izvješća o nuspojavama povezanima s primjenom novih lijekova protiv pretilosti, uključujući suicidalne misli, gubitak kose i otežano disanje.

Slična je izvješća zaprimila i Europska agencija za lijekove (EMA), FDA je promišljanja o samoubojstvu već prepoznao kao potencijalni signal GLP-1 lijekova.

Reuters je lani revidirao podatke FDA-a i utvrdio da je agencija od 2010. godine zaprimila 265 izvještaja o suicidalnim porivima u ljudi koji su koristili lijekove temeljene na semaglutidu ili sličnim aktivnim sastojcima. Samoubojstvo su počinile 36 osoba.

Rezultati studije

Ponukani nedoumicama i indikacijama, američki Nacionalni instituti za zdravlje vezu su potražili kroz reviziju podataka o 240.258 američkih pacijenata kojima je za liječenje od pretilosti propisan Wegovy ili drugi komplementarni proizvodi te 1.6 milijuna pacijenata s dijabetesom tipa 2 koji su liječeni Ozempicom. Oba lijeka proizvodi danski Novo Nordisk.

Istraživači su, među ostalim, usporedili podatke o gotovo 53.000 korisnika Wegovyja s jednakim brojem osoba čije je liječenje temeljeno na drugim sastojcima.

Rezultati, objavljeni u renomiranom žurnalu Nature, otkrivaju da je suicidalne misli prvi put iskusilo 0.11% korisnika Wegovyja u poredbi s 0.43% osoba kojima su propisani bupropion, naltrekson, orlistat, topiramat, fentermin ili setmelanotid. Niti jedan od potonjih sastojaka ne pripada istoj skupini u kojoj su semaglutid ili GLP-1 agonist tirzepatide korišten u lijekovima tvrtke Eli Lilly (Mounjaro i Zepbound).

Studija je u zaključku rezimirala da je rizik od suicidalnih misli i poriva nakon korištenja Wegovyja 73% manji nego po uzimanja alternativnih aktivnih sastojaka.

Niti jedan pacijent iz grupe Wegovy nije izvijestio o pokušaju samoubojstva, u poredbi s njih 14 u drugoj skupini.

Kod pacijenata s poviješću suicidalnih poriva rizik od ponovnog javljanja misli o samoubojstvu bio je 56% manji s Wegovyjem nego s drugim lijekovima protiv pretilosti.

Studija navodi da su otkrića bila postojana neovisno o spolu, dobi ili etnicitetu i za druge formulacije utemeljene na semaglutidu.

“Eksplozivna popularnost ovog lijeka razumijevanje svih njegovih mogućih komplikacija čini imperativom,” napisala je u pratnji istraživanja suautorica studije Pamela Davis s Case Western Reserve School of Medicine. “Značajno je znati da prethodne sugestije da bi lijek mogao potaknuti suicidalne misli nisu potvrđene u ovoj vrlo velikoj i raznolikoj populaciji u SAD-u.”