Ekvadorska državna naftna kompanija Petroecuador koja uživa gotovo potpunu dominaciju na tržištu u subotu je izvijestila da je “viša sila” (lat. vis maior) zaustavila veliku većinu njezinih aktivnosti.
Zaustavljena su istraživanja, iskorištavanja, transport, trgovina i izvoz.
>>>Ekvador odbacio socijalističkog, izabrao protržišnog predsjednika
Ekvador je u posljednjim mjesecima suočen s rastućom građanskom pobunom u tri provincije s većinskim domorodačkim stanovništvom koje sve snažnije odbacuje neoliberalne politike.
Predsjednik Guillermo Lasso u petak je proglasio izvanredno stanje u Imbaburi, Cotopaxi i Pičinči, domoroci su u subotu odgovorili “okupacijom” naftnih polja Petroecuadora i zaustavljanjem proizvodnje.
Policijski sat
U područjima koja gravitiraju glavnom gradu Quitu, koji je također zahvaćen izvanrednim mjerama i noćnim policijskim satom, već tjednima vladaju napetost i nasilje. Gnjevni prosvjednici uništavaju ili oštećuju infrastrukturu, napadaju farme cvijeća ili zadržavaju policijske službenike.
>>>‘Preporod!’ Čile slavi kraj neoliberalnog ustava | VIDEO
“Pozvao sam na dijalog a odgovor je bio više nasilja, nema nakana za pronalazak rješenja,” rekao je Lasso u televizijskom obraćanju naciji.
Mobilizacija
Domorodačko stanovništvo prosvjede snaži od ponedjeljka i zahtjeva izmjenu društvenih i gospodarskih politika, uključujući zamrzavanje cijena motornih goriva, zaustavljanje rudarskih i naftnih projekata te odgodu ili restrukturiranje dugova prema komercijalnim bankama.
Lasso je na zahtjeve odgovorio povećanjem državne pomoći ranjivim sektorima, subvencioniranjem cijena umjetnih gnojiva za male i srednje poljoprivrednike. Najveća će javna banka ugroženima oprostiti neplaćene zajmove u iznosu do 3,000 dolara.
Predsjednik je prihvatio i zahtjev za zamrzavanje cijena motornih goriva.
Domorodačko stanovništvo u nedjelju je nastavilo s blokadom cesta koje Quito povezuju sa sjeverom i jugom nacije, sve snažnija podrška prosvjedima stiže i iz studentskih redova.
Lideri autohtonog stanovništva izražavaju sumnju u primjenu najavljenih politika i traže veće koncesije.
>>>Nakon ‘kuge’, osvajanja i rata, stiže glad, nemiri
“Od ovog trenutka mi se pripremamo na mobilizaciju i odbacivanje ovih politika u Quitu,” napisao je u objavi na društvenoj mreži Leonidas Iza, predsjednik domorodačke organizacije CONAI.
>>>Papa denuncirao neoliberalne dogme, ‘trickle-down’ ekonomiju | Fratelli Tutti
Reuters piše da su prosvjedi nanijeli oko 50 milijuna dolara štete proizvođačkom sektoru i rezultirali nestašicama pojedinih proizvoda i goriva.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.