Investitori upozoravaju da će popuštanje dužničke konačnice u Njemačkoj poskupjeti i otežati zaduživanje drugim članicama europodručja.
Izravne posljedice odluke kancelara na čekanju Friedricha Merza da najsnažnije europsko gospodarstvo iz višegodišnje letargije pokuša trgnuti preuzimanjem do 900 milijardi eura duga za vojsku i infrastrukturne projekte već se materijaliziraju na financijskim tržištima.
Prinosi na referentne 10-godišnje državne obveznice Njemačke, koji su u prošlosti znali biti negativni, s travnjem su se propeli blizu 3%. Budući da je zaduživanje Berlina de facto meritorno, kamate su porasle i za druge članice zone što izaziva zabrinutost za održivost duga u već prezaduženim gospodarstvima.
“Porast prinosa mogao bi zasjeniti fiskalni prostor za povećanje potrošnje za obranu izvan Njemačke,” posebno u Francuskoj i Italiji, rekao je Sören Radde, voditelj europskog ekonomskog istraživanja u hedge fondu Point72, za Financial Times.
Kamate na 10-godišnje francuske obveznice u ožujku su porasle iznad 3.6%, na najvišu razinu u više od desetljeće. Prinosi u Italiju ponovno su segnuli do 4%.
Kršenje pakta
Point72 procjenjuje da će scenarij veće potrošnje na obranu bez smanjenja u drugim sektorima i u uvjetima povećanih kamata udjel duga u bruto domaćem proizvodu Italije s oko 140% do 2030. vinuti na 153%. Omjer za Francusku istovremeno će porasti sa 115% na 140%.
Nova, fleksibilnija fiskalna pravila EU-a od članica s dugom većim od 90 posto BDP-a traže njegovo smanjenje za jedan posto godišnje.
Radde prepoznaje da se “neodrživi putevi mogu izbjeći” ukoliko članice posegnu za smanjenjem potrošnje ili povećanjem poreza, ili ako se pozitivan učinak fiskalnih poticaja prelije izvan granica Njemačke.
Divergencija
Cijene zaduživanja za pojedine članice europodručja zasad ostaju postojane, no pojedini analitičari i upravitelji fondova drže da bi moglo doći do divergencije.

“Mislim da će se marže također početi širiti jer je sustav sve više opterećen,” rekao je David Zahn, voditelj odjela za europske fiksne prihode u upravitelju imovine Franklin Templeton. “Zemlje koje već imaju veći dug u odnosu na BDP i veće prinose… bit će im teže posuđivati.”
Slično je gledište iznio i Connor Fitzgerald, menadžer portfelja u američkom upravitelju imovinom Wellington Management.
“Osnove pojedinačnih zemalja bit će puno značajnije” što bi trebalo rezultirati “generalnim odvajanjem” zajmoprimaca.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.