PreporučenoTech

Zuckerberg žali jer je popustio pod pritiskom Bijele kuće u kontekstu pandemije, cenzure

Glavni izvršni direktor Mete, Mark Zuckerberg, u ponedjeljak je u pismu republikanskom predsjedniku kongresnog Odbora za pravosuđe Jimu Jordanu izrazio žaljenje što je njegova kompanija udovoljavala zahtjevima Bijele kuće za cenzuru sadržaja u kontekstu unutarnje politike i pandemije bolesti COVID-19.

Zuckerberg je napisao da su visokopozicionirani dužnosnici Bidena mjesecima “opetovano pritiskali” Metin tim da cenzurira neke sadržaje vezane uz COVID-19, uključujući humor i satiru.

“Vjerujem da je pritisak vlade bio pogrešan i žalim što nismo bili otvoreniji u vezi s tim,” napisao je u pismu koje je odbor u utorak objavio na X-u.

“Čvrsto osjećam da ne bismo trebali kompromitirati naše standarde sadržaja zbog pritiska bilo koje uprave u bilo kojem smjeru – i spremni smo uzvratiti ako se ovako nešto ponovi.”

Zuckerberg je učvrstio i da više neće donirati političke dionike jer su prijašnje dotacije interpretirane kao da “više koriste jednoj stranci nego drugoj”.

“Moj cilj je biti neutralan i ne igrati ulogu na ovaj ili onaj način – ili čak izgledati kao da igram ulogu. Stoga ne planiram dati sličan doprinos u ovom ciklusu.”

Sloboda govora

Financial Times piše da je javno priznanje i pokajanje Zuckerberga neočekivano. Zatečenom se našla i Bijela kuća.

“Kad se suočila sa smrtonosnom pandemijom, ova administracija je potaknula odgovorne akcije za zaštitu javnog zdravlja i sigurnosti,” rekao je glasnogovornik Bijele kuće u ponedjeljak. “Naše je stajalište bilo jasno i dosljedno: vjerujemo da bi tehnološke tvrtke i drugi privatni akteri trebali uzeti u obzir učinke koje njihovi postupci imaju na američki narod, dok samostalno donose odluke o informacijama koje iznose.”

Objava pisma i deklaracija Zuckerberga stiže uslijed šire i užarene rasprave o slobodi govora i porivima prema cenzuri koji snaže širom svijeta, a osobito u Sjedinjenim Državama i Europskoj uniji čija je izvršna predsjednica Ursula von der Leyen u svojoj domovini, Njemačkoj, zaradila nadimak “Zensursula”. Ona je ususret izborima za Europski parlament zajedno s Googleom inaugurirala “prebunking” kampanju, iliti preventivnu cenzuru.

Francuska je prošlog tjedna uhitila Pavela Durova glavnog direktora aplikacije za razmjenu poruka Telegram uz optužbe da ne čini dovoljno u arbitriranju i moderiranju, odnosno cenzuri sadržaja.

Mark Zuckerberg tijekom svjedočenja Kongresu; Foto: YouTube
Budi oprezan!

Zuckerberg, koji je upravo priznao pristranost i tajni dogovor s Bidenovom administracijom, jedan je od tech poduzetnika koje je izravno naciljao republikanski kandidat u utrci za predsjedanje SAD-om, bivši predsjednik Donald Trump.

On je u srpnju na svojoj platformi Truth Social zaprijetio da će po povratka u Bijelu kuću “goniti izborne prevarante na dosad neviđenim razinama i oni će biti poslani u zatvor na duga vremenska razdoblja”.

“Mi već znamo tko ste. NE RADITE TO! ZUCKERBUCKS, budi oprezan!” zaprijetio je.

Isprike i žaljenja

Zuckerberg u posljednjim tjednima sanira štetu. Na televiziji je rekao da je Trumpova reakcija na pokušaj atentata “badass” (engl. čvrsta, beskompromisna ili zastrašujuća). Ispričao se i zbog “pogreške” u moderiranju koja je korisnicima društvenih mreža u njegovom portfelju uskratila fotografije snimljene u trenutku napada na Trumpa, od kojih su pojedine u međuvremenu prihvaćene kao povijesne.

Također je izrazio žaljenje što je Meta privremeno “degradirala” izvještaj New York Posta o laptopu sina predsjednika Joe Bidena, Huntera, na kojem se nalaze dokazi da je otac ulogu potpredsjednika Sjedinjenih Američkih Država u administraciji Baracka Obama koristio za osobni probitak i mutne poslove, uključujući u Ukrajini.

Zuckerberg je izjavio da je Meta reagirao nakon što je FBI upozorio na “potencijalnu dezinformacijsku kampanju Rusije protiv Bidenove obitelji”.

“Ta priča nije bila ruska dezinformacija,” rekao je.



Relevantne vijesti

Comment here