INA Grupa u ponedjeljak je u priopćenju za javnost navela da njezina Uprava i Nadzorni odbor nisu odlučivali o ugovorima koje je potpisivao njezin direktor Sektora trgovine prirodnim plinom, Damir Škugor.
>>>Uskok priveo direktora u Ini, predsjednika HOK-a i druge | gospodarski kriminal
Korporativne komunikacije pišu da je Škugor menadžer na tri razine ispod Uprave s ovlastima potpisivanja ugovora vrijednih do 20 milijuna eura uz supotpis njegova zamjenika i da je kao potpisnik izravno odgovoran za poslovanje koje je predmet istrage.
Tvrtka je najavila pokretanje postupka raskida radnog odnosa s kvarnim direktorom, reviziju postojećih ugovora o prodaji plina i “pokretanje svih mogućih pravnih radnji”.
Također je najavljena neposredna izvanredna sjednica Uprave i Nadzornog odbora.
>>>4,5 milijuna kuna u stanu supruga tužiteljice Mirele Alerić Puklin ‘privatni novac’ | odvjetnik
“U Ini već traje detaljna istraga ovog slučaja, a posljedično će se uvesti i dodatni mehanizmi kontrole. Opskrba tržišta plinom nije ni na koji način ugrožena,” pišu iz Ine.
Kontekst
USKOK je u subotu 28. kolovoza realizirao kriminalistička istraživanja na zagrebačkom, šibenskom, splitskom i osječkom području te u suradnji s policijom priveo direktora u Ini Damira Škugora, predsjednika Hrvatske odvjetničke komore Josipa Šurjaka, njegovog poslovnog partnera i suvlasnika u tvrtki OMS Upravljanje Gorana Husića i predsjednicu uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Mariju Ratkić.
Kasnije je priveden i otac prvooptuženog Dane Škugor.
Prema priopćenju Ravnateljstva policije istražitelji su osumnjičene priveli zbog osnovane sumnje da je Škugor mlađi od lipnja 2020. godine do 27. kolovoza 2022. godine u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima u svojstvu direktora Plina i energije Industrije nafte i zamjenika predsjednika Nadzornog odbora Plinare istočne Slavonije s ostalim osumnjičenicima organizirao preprodaju plina.
USKOK navodi da je prvookrivljeni Škugor (47) od drugookrivljenog Husića (44) zatražio da od Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) ishodi dozvolu za obavljane energetske djelatnosti trgovine plinom.
Škugor je potom u ime svojih društava, uz posredovanje Marije Ratkić (59), OMS-u plin prodavao po povlaštenoj cijeni neovisno o tržišnim cijenama.
>>>USKOK: Horvat i drugi ‘zbog osobne ili interesne povezanosti’ dodijelili 2.655.595 kuna
Istražitelji su utvrdili da je šteta počinjena Ini veća od milijardu kuna. Najviše su se okoristili otac i sin Škugor, za gotovo pola milijarde kuna, potom Husić koji je stekao više od 90 milijuna kuna i Josip Šurjak čiji je udjel u prljavoj raboti segnuo do 70 milijuna kuna.
Značajni je iznos, veći od 200 milijuna kuna, ostao na računu tvrtke OMS Ulaganje.
Istražitelji navode da su osumnjičeni plin kupovali po cijeni od 19,5 eura a preprodavali za do 210 eura te procjenjuju da su ortaci ostvarili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna.
>>>USKOK detektirao ‘lešinare’ u stečajnim postupcima, uhićen sudac Mihael Kovačić
Škugor je na inicijalnom ispitivanju izjavio da se ne osjeća krivim i da je plinom trgovao prema poslovnoj politici Ine.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Ina najavila otkaz, ‘pokretanje svih mogućih pravnih radnji’ | afera Škugor […]