PolitikaPreporučeno

Izrael ljude šalje u ‘sigurna područja’ i onda ih tamo bombardira | Reuters

Izrael je u ponedjeljak civilima u Gazi naredio da napuste veliki dio najvećeg grada na jugu Pojasa Gaze, da bi, nakon što su se stanovnici dali u bijeg, bombardirao “sigurna područja” u koja ih je poslao.

Izraelske obrambene snage (IDF) jutros su na X-u žutom bojom označile oko četvrtine grada Khan Younisa, što je u posljednjim danima uobičajeno upozorenje o neposrednim vojnim udarima.

Tri su strelice ljude usmjerile prema jugu i zapadu, odnosno prema obali Sredozemlja i granici s Egiptom.

https://twitter.com/DrMadsGilbert/status/1731682200775450684

Glavni glasnogovornik IDF-a za arapski jezik u objavi je naveo da središnja prometnica koja iz grada izlazi u smjeru sjevera “predstavlja bojišnicu” i da je zatvorena.

Ulazak u grad omogućen je jedino kroz kontrolne točke na Zapadu.

Promet u smjeru graničnog prijelaza Rafah bit će dopušten do prvih sati poslijepodneva, tijekom kratke “taktičke obustave vojnih aktivnosti”, navedeno je u obavijesti.

“Laži i manipulacije”

Reuters javlja da je u Rafahu, koji bi trebao biti sigurna zona, kroz noć odjeknula silovita eksplozija bombe koja je u zemlji izdubila krater veličine košarkaškog igrališta.

U jalovini su se mogle vidjeti bose noge djeteta. Muškarci su golim rukama ukloniti komad betona koji ga je zdrobio.

Nakon što je djetešce izvučeno, omotali su ga dekom i marširali kroz ruine sa suzama u očima i povicima “Bog je velik”.

“Spavali smo i bili sigurni, oni su nam rekli da je to sigurno područje, Rafah i sve,” rekao je Salah al-Arja, vlasnik kuće uništene u bombardiranju.

“Bilo je djece, žena i mučenika,” dodao je. “Oni ti kažu da je to sigurno područje, ali sigurnog područja nema u čitavom Pojasu Gaze, sve su to laži i manipulacije.”

Rušilačko i ubilačko divljanje

Izrael, čije su snage od 7. listopada i početka rata u Gazi do minulog vikenda pobile više od 15.000 civila, uključujući najmanje 6.150 djece, nastavlja tvrditi da čuva živote civila koje ugrožavaju borci Hamasa jer se skrivaju u civilnim objektima ili ukopani duboko pod zemljom, u razgranatoj mreži tunela.

Hamas odbacuje navode, a Izrael niti nakon dva mjeseca nije uspio ponuditi konkretne i/ili uvjerljive dokaze za svoje tvrdnje o tunelima.

Da je naracija tek izlika za rušilačko i ubilačko divljanje enklavom sugerira i podatak da je gotovo 80% od 2.3 milijuna stanovnika pojasa od 365 km2 razmješteno. Oštećeno je više od 234.000, a uništeno oko 46.000 domova.

“Gdje bi oni željeli da mi idemo?”

Izrael tvrdi da je cilj njegove vojne operacije “eradikacija” Hamasa čiji su borci uslijed neobjašnjivih obavještajnih propusta 7. listopada infiltrirali najpomnije nadziranu granicu svijeta, ubili oko 1.200 izraelskih civila i vojnika te zarobili 240 taoca.

IDF je u studenom zauzeo veliku većinu sjevera Gaze, odakle je, nakon prošlotjednog prestanka kratkotrajnog primirja tijekom kojeg su taoci razmijenjeni za uznike u izraelskim zatvorima, krenuo prema jugu.

Stanovnici kažu da je enklava sada presječena popola.

“Ciljevi na sjevernoj sekciji gotovo su ispunjeni,” rekao je zapovjednik izraelskog oklopnog korpusa, brigadni general Hisham Ibrahim za izraelski vojni radio.

“Počinjemo širiti kopnene manevre na druge dijelove Pojasa, s jednim ciljem: srušiti terorističku skupinu Hamas.”

Izbjeglice u Khan Jounisu u ponedjeljak propituju postojana dislociranja i progone s jedne na drugu lokaciju.

“Zašto su nas izbacili iz naših domova u (gradu) Gazi ako nas ovdje planiraju ubiti?” pitao se Abu Mohammed pred novinarima Reutersa, pa dodao da je sigurno područje tražio već tri puta.

Sličnu je nevjericu iskazala i Nesrine Abdelmoti koju su novinari zatekli kako stoji u oštećenoj sobi nedaleko lokacije jednog od izraelskih udara.

“Spavali smo, oko 5 sati ujutro smo osjetili da se stvari urušavaju, sve se preokrenulo,” rekla je. “Oni su nam (ljudima) rekli da se preselimo sjeverno u Khan Jounis, jer je jug sigurniji. I sada, oni su bombardirali Khan Younis. Čak niti Khan Jounis sada više nije siguran, i čak ako se preselimo u Rafah, niti tamo nije sigurno. Gdje bi oni željeli da mi idemo?”

Nakba

U odgovoru na njezino pitanje pojedini izraelski dokumenti i političari javno i bez uvijanja pozivaju da se rat iskoristi za trajni progon Palestinaca iz enklave, no takav scenarija za sad priječe susjedi koji poučeni iskustvom odbijaju prihvatiti izbjeglice iz Gaze.

Izraelci su u 1948. godini, tijekom prvog rata nakon što su im Britanci darovali palestinsku zemlju, nasilno raselili lokalno stanovništvo i oduzeli mu imovinu, što je u palestinsku povijest upisano kao al-Nakba (katastrofa). Većina izbjeglica ostala je u susjednim zemljama ili se rasula širom Bliskog istoka.