Uoči Europskog dana sjećanja na romske žrtve holokausta odajemo počast 500 000 Roma stradalih u holokaustu. Ove godine s velikom tugom obilježavamo 75. obljetnicu ubojstva posljednjih Roma koje je okrutni i zločinački režim zatvorio u “ciganski logor” u Auschwitzu, odakle su odvedeni u smrt samo zbog svojega porijekla.
U suvremenom europskom društvu i političkom diskursu nema mjesta za dehumanizaciju Roma ili bilo koje druge manjinske skupine. Zvjerstva počinjena u prošlosti podsjetnik su na to da su jednakost i nediskriminacija vrijednosti za koje se trebalo izboriti: njihovo očuvanje zahtijeva stalnu budnost i spremnost da se suprotstavimo onima koji bi ih mogli ugroziti.
Prošlo je već 75 godina, ali ništa nije zaboravljeno. Sjećanje na užase iz prošlosti mora nas potaknuti da se borimo za vrijednosti u koje vjerujemo te da svoje sugrađane promatramo kao osobe i da se pitamo kako bismo se osjećali na njihovom mjestu. Tu smo lekciju naučili od roditelja te baka i djedova, koji su doživjeli ta najteža vremena. Zbog toga ćemo se zajedno s državama članicama i lokalnim zajednicama nastaviti boriti protiv svih oblika rasizma i diskriminacije na osnovi etničke pripadnosti, u Europi, ali i u ostatku svijeta.
Pozivamo sve države članice da priznaju holokaust nad Romima te da se 2. kolovoza u cijelom EU-u obilježava kao Dan sjećanja na romske žrtve holokausta.
Kontekst
Europski parlament 2015. proglasio je 2. kolovoza “Europskim danom sjećanja na romske žrtve holokausta”, na koji se odaje počast 500 000 Roma – četvrtini njihove ukupne populacije u to vrijeme – koji su ubijeni u Europi pod nacistima.
Povjerenica za pravosuđe, potrošače i ravnopravnost spolova Věra Jourová prisustvovat će 2. kolovoza 2019. komemoraciji u nekadašnjem logoru Auschwitz-Birkenau na 75. obljetnicu ubojstva posljednjih Roma u tom koncentracijskom logoru. Na toj će se komemoraciji, koju organizira Središnje vijeće njemačkih Sintija i Roma zajedno s Udrugom Roma u Poljskoj i u suradnji s Državnim muzejom Auschwitz-Birkenau, okupiti više od 1500 Roma iz cijele Europe. Događaju će nazočiti i predstavnici vlada, delegacija, međunarodnih organizacija i civilnog društva.
U svibnju 1944. nacisti su počeli planirati “konačno rješenje” za “ciganski logor” u Auschwitzu. Zatvaranje “ciganskog logora” prvotno je planirano za 16. svibnja 1944. Kada su vojnici SS-a pokušali zatočenike istjerati iz baraka, naišli su na žestok otpor Roma – muškaraca, žena i djece, koji su kao oružje imali samo štapove, kamenje i alat, te se SS morao povući. Nova je naredba stigla 2. kolovoza 1944., nakon čega je približno 3000 romskih muškaraca, žena i djece ubijeno u plinskim komorama logora Auschwitz-Birkenau. Procjenjuje se da je od 23 000 Roma poslanih u Auschwitz njih 19 000 ondje izgubilo život.
Europske institucije i svaka država članica snose zajedničku odgovornost za borbu protiv diskriminacije i netrpeljivosti prema Romima te za poboljšanje njihove integracije. Europska komisija pozvala je 2011. na donošenje nacionalnih strategija za integraciju Roma. U sredini programskog razdoblja 2017. provedena je evaluacija napretka ostvarenog od donošenja Okvira EU-a (vidjeti priopćenje za medije).
Grabancijaš priopćenja izvršnog tijela Europske unije od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.