PolitikaPreporučeno

Upoznajte ključne odabranike Ursule von der Leyen za novi saziv Europske komisije

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u utorak je nominirala svoje kandidate za novi mandat izvršnog tijela Europske unije.

Njezin izbor i novi portfelji neposredno sugeriraju kontinuitet nepopularnih politika, uključujući nastavak zelene tranzicije i već bolno uočljive posljedične deindustrijalizacije, kontrolu i/ili cenzuru informacija i militarizaciju bloka.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen tijekom predstavljanja novog kolegija; Foto: Dati Bendo/EC

Hrvatska kandidatkinja Dubravka Šuica (HDZ) degradirana je iz potpredsjednice u povjerenicu za novi portfelj s nazivom “Mediteran”.

Predstavljajući nominacije von der Leyen je rekla da će novi saziv raditi na “boljitku, sigurnosti, demokraciji i konkurentnosti”.

Za izvršne potpredsjednike i potpredsjednice kandidirani su:
  • Teresa Ribera Rodríguez (Španjolska) – Izvršna potpredsjednica za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju
  • Henna Virkkunen (Finska) – Izvršna potpredsjednica za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju
  • Stéphane Séjourné (Francuska) – Izvršni potpredsjednik za prosperitet i industrijsku strategiju
  • Kaja Kallas (Estonija) – Izvršna potpredsjednica i Visoka predstavnica za vanjske poslove i sigurnosnu politiku
  • Roxana Mînzatu (Rumunjska) – Izvršna potpredsjednica za ljude, vještine i spremnost
  • Raffaele Fitto (Italija) – Izvršni potpredsjednik za koheziju i reforme

U nastavku pročitajte detalje o ključnim portfeljima i kandidatima.

Piotr Serafin – proračun

Poljski veleposlanik u Europskoj uniji koji je rukovodio Uredom aktualnog premijera Donalda Tuska u razdoblju od 2014.-2019. godine kada je Tusk služio kao predsjednik Europskog vijeća u mandatu označenom izlaskom Britanije iz EU-a, odnosno brexitom.

Serafin je od 2008. do 2014. bio državni tajnik u prvoj vladi Tuska koji slovi kao jedan od najgorljivijih europskih federalista.

Piotr Serafin; Foto: EC

Okosnica njegovih dužnosti u izvršnom tijelu bit će izrada novog višegodišnjeg financijskog  okvira (VFO), odnosno sedmogodišnjeg proračuna EU-a što je prihvaćeno kao jedna od najsloženijih i politički najosjetljivih zadaća.

Serafin već ima neposredno iskustvo s krojenjem proračuna jer je sudjelovao u izradi višegodišnjeg okvira za razdoblje od 2014. do 2020. godine.

Raffaele Fitto – kohezijska politika

Ministar europskih poslova u vladi premijerke Giorgije Meloni slovi kao jedan od umjerenijih članova njezine krajnje desno usidrene stranke Braća Italije, no njegova nominacija za top poziciju neposredno je izazvala propitivanja zastupnika u Europskom parlamentu koji bi nakon saslušanja mogli blokirati uzdizanje.

Fitto je bio zadužen za trošenje EU sredstava namijenjenih oporavku od pandemije bolesti COVID-19, ali su njegovi napori da zadovolji uvjete i provede nužne reforme prihvaćeni kao tromi, što je, istini za volju, uobičajena boljka talijanskih političara.

Raffaele Fitto; Foto: EC

Riječ je o 55-godišnjem pripadniku u Italiji znamenite političke loze. On je svojeg oca naslijedio kao predsjednik jugoistočne regije Apulija i iza sebe ima zastupničko iskustvo.

Strukturni i kohezijski fondovi raspolažu s velikim novcem i jedna su od okosnica regionalnog razvoja širom Europske unije. Nominacija Fitta za takav portfelj sugerira da odluka Braće Italije o uskrati potpore von der Leyen nije utjecala na njezine odnose s Meloni.

Wopke Hoekstra – klima

Nizozemac Hoekstra služi kao povjerenik za klimu od listopada 2023. godine i sada je nominiran za nastavak dužnosti. Njegovoj je tituli pridjenuta krilatica “čisti rast” koja podcrtava htijenje izvršnog tijela da umanji ili dokine ovisnost o uvozu “zelenih proizvoda” s izglednim fokusom na Kinu.

Hoekstra, 48-godišnji otac četvero djece, uživa bogato iskustvo u privatnom i javnom sektoru, uključujući upravljačke pozicije u naftnoj tvrtki Shell i konzultantskoj firmi McKinsey. Služio je i kao ministar financija i vanjskih poslova Nizozemske.

Wopke Hoekstra; Foto: EC

Njegova lanjska potvrda u EP-u bila je izazovna uz propitivanje uloge u Shellu i činjenice da pripada obitelji Europskih pučana koja je ususret izborima za Europski parlament pokazala rastuće zaziranje od klimatskih zakona i ciljeva.

Teresa Ribera – konkurentnost

Gorljiva pobornica klimatske akcije i zelene tranzicije, Teresa Ribera, od 2018. godine služi kao španjolska ministrica za ekološku tranziciju.

Ona se kroz mandat otvoreno i na trenutke žučno sukobljavala s španjolskim tvrtkama i poduzetnicima, prisiljavajući ih na promjene.

S takvim temperamentom i iskustvom sada je zadužena za regulaciju tržišnog natjecanja u Europskoj uniji.

Teresa Ribera Rodríguez; Foto: EC

Ribera preuzima portfelj Margrethe Vestager i izgledno će nastaviti s odmjeravanjem i zauzdavanjem moćnih američkih korporacija koje dominiraju tehnološkim sektorom.

Ona je za dužnost nominirana u 55 godini i ima dvije kćeri.

Andrius Kubilius – obrana

Kubilius je 67-godišnji Litavac koji iza sebe ima dva premijerska mandata, od 1999. do 2000. i od 2008. do 20212. godine. U oba se navrata pokazao neumoljivim u provođenju strukturnih reformi – uključujući smanjenje državne potrošnje i povećanje poreza – nužnih za okončanje gospodarskih kriza zbog čega se u domovini našao na zlu glasu i postojano gubio nove izbore.

On je u jeku financijske krize okinute u 2008. godini dvaput smanjio mirovine i implementirao mjere štednje koje su litvansko gospodarstvo urušile za 15%. Njegov je autohtoni rejting potom potonuo i nikad se nije oporavio. Mjesto predsjednika svoje stranke izgubio je u 2015. godini.

Andrius Kubilius; Foto: EC

Kubilius je na izborima osvojio mandat u Europskom parlamentu, ukoliko ga kolege potvrde, njegove će zadaće evolvirati oko inauguracije i integracije “Obrambene unije”.

Valdis Dombrovskis – gospodarstvo

Bivši latvijski premijer i ministar financija traži svoj treći mandat u Komisiji s fokusom na europsko gospodarstvo, trgovinu i financijske usluge.

Njegovu ulogu ne očekuju značajne promjene. Očekuje se da će raditi na implementaciji pojedinih preporuka iz izvještaja o konkurentnosti koji je 9. rujna predstavio bivši guverner Europske središnje banke, talijanski tehnokrat Mario Draghi.

Valdis Dombrovskis; Foto: EC

Dombrovskis će, među ostalim, raditi na smanjenju i pojednostavljenju birokracije koja proizlazi iz nebrojenih regulativa i direktiva te je prihvaćena kao kočnica europske konkurentnosti, industrijskog i tehnološkog napretka.

Dan Jørgensen – energija

Danska je od von der Leyen zatražila i dobila ulogu povezanu s klimatskim akcijama i energetskim sektorom.

Njezin je kandidat Dan Jørgensen, 49-godišnji ministar za razvoj i globalnu klimatsku politiku, izrazito zdušan i gorljiv pobornik zelenih politika koji je odigrao ključnu ulogu u nacionalnom usvajanju obveze o smanjenju emisija stakleničkih plinova za 70% s razina u 1990-im godinama kroz samo jedno desetljeće, što uključuje i zavjet o prekidu eksploatacije sjevernomorske nafte do 2050. godine.

Dan Jørgensen; Foto: EC

Jørgensen je već dobro upoznat s nadnacionalnim zakonodavstvom i iza sebe ima mandat u Europskom parlamentu koji se razvukao od 2004. do 2021. godine.

Kaja Kallas – diplomacija

Von der Leyen je za glavnu diplomatkinju Europske unije nominirala bivšu estonsku premijerku, 47-godišnju Kaju Kallas koja se nakon početka ruske invazije na Ukrajinu u 2022. godini ustoličila u jednog od najvećih i najgorljivijih kritičara Kremlja.

Kallas otvorenu, emotivnu i svesrdnu mržnju prema Rusiji iskazuje uslijed osobnog iskustava jer su njezini preci boravili u ruskim radnim logorima.

Ona se u veljači ove godine našla na ruskoj listi traženih osoba zbog uništenja sovjetskih spomenika u Estoniji.

Kaja Kallas; Foto: EC

Popularnost Kallas u domovini urušila se nakon što su autohtoni mediji otkrili da njezin suprug posluje s Rusijom iako je ona javno i žučno kritizirala sve koji to čine.

Pojedini promatrači i komentatori drže da je riječ o “usijanoj glavi” koja nije nužno od pomoći u diplomatskim naporima i pregovorima.

Magnus Brunner – unutarnji poslovi/migracija

Austrijanac Brunner, 52-godišnjak rođen u planinskoj provinciji Vorarlberg na granici sa Šivcarskom, u domovini je služio kao ministar financija gdje je prakticirao tipične konzervativne politike, iako su ga politički protivnici znali kuditi zbog sklonosti potrošnji.

Magnus Brunner; Foto: EC
Stéphane Séjourné – industrijska strategija

Francuski ministar vanjskih poslova nominiran je iznenada, nakon što je dosadašnji povjerenik Thierry Breton u ponedjeljak povukao kandidaturu uslijed odmjeravanja sa svojom šeficom. On je bio jedini povjerenik koji je javno prepoznao da je potpora Ursuli von der Leyen “ledena” čak i unutar Pučana.

Njegov slijednik, Séjourné, slovi kao lojalist predsjednika Emmanuela Macrona kojem je služio kao savjetnik od 2014. do 2016. godine, u razdoblju kada je Macron obnašao dužnost ministra financija.

Stéphane Séjourné; Foto: EC

Séjourné predsjeda Macronovom strankom Renesansa, a bio je i član Europskog parlamenta, predvodeći centrističku skupinu Obnovimo Europu.

Maroš Šefčovič – trgovina

Šefčovič uživa bogato diplomatsko iskustvo i jedan je od najdugovječnijih europskih povjerenika koji mandate obnavlja od 2009. godine.

Prije je služio kao slovački veleposlanik u Izraelu i Europskoj uniji.

Maroš Šefčovič; Foto: EC

Njegova je uloga prihvaćena kao instrumentalna za pospješivanje odnosa s Britanijom nakon njezinog izlaska iz Unije i unaprjeđivanje gospodarskih i političkih veza sa Švicarskom.

Šefčovič će u novom sazivu služiti kao povjerenik za trgovinu.



Povezane vijesti