Zdušno ljevičarski britanski izdavač The Guardian u srijedu je objavio da svoje vijesti više neće dijeliti na društvenom mikroblogu X citirajući “uznemirujući sadržaj” koji dijele njegovi korisnici, uključujući rasizam i teorije zavjera.
Publikacija, čije objave na X-u prati 10.8 milijuna ljudi, prva je od velikih medijskih kompanija u Ujedinjenom Kraljevstvu koja se odlučila povući s platforme koju je uz zavjet slobode govora u 2022. kupio najbogatiji čovjek svijeta, Elon Musk.
“Mislimo da su dobrobiti od boravka na X-u sada zasjenjene negativnostima i da bi se resursi mogli bolje iskoristiti za promicanje našeg novinarstva drugdje,” napisali su urednici Guardiana u osvrtu. “To je nešto što smo razmatrali već neko vrijeme uslijed često uznemirujućeg sadržaja promoviranog ili pronađenog na platformi, uključujući krajnje desne teorije urota i rasizam.”
Porivi prema cenzuri, kontroli informacija
Nove britanske vlasti, predvođene laburističkim premijerom Keirom Starmerom, pokazuju generalne porive prema cenzuri i kontroli informacija, što je osobito uočljivo nakon ovogodišnjih nereda i napada na imigrante u kojima su sudjelovali nacionalisti, krajnja desnica i drugi, a koji su popraćeni i podgrijani dezinformacijama.
Potvrde navedenog stižu i danas.
“NAJNOVIJE: Stotine britanskih građana, uključujući novinare, prijavilo je da ih je ovog vikenda posjetila policija u vezi s X objavama. Napravite da Orwell ponovno bude fikcija. 🤒” napisao je jedan od korisnika X-a čiju je objavu podijelio Musk uz opasku: “Ludo”.
X nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Americi napuštaju i druge istaknute osobe, uključujući bivšeg voditelja CNN-a, Dona Lemona.
“Nekoć sam vjerovao da je to (X) mjesto za iskrenu debatu i raspravu, transparentnost i slobodu govora, ali sada smatram da ne služi toj svrsi,” napisao je u “oproštajnoj” objavi Lemon.
Musk, samoproglašeni apsolutist u borbi za slobodu govora sa značajnom ulogom u reizboru Trumpa, naširoko je uklonio brane na X-u koji ovih dana slovi kao najposjećenija društvena mreža svijeta.
Iako njegov pristup, koji uključuje dokidanje korporativnog moderiranja ili arbitriranja o sadržaju, kude ili proklinju mnogi, oslobađanje informacija uočljivo remeti naraciju medija u glavnoj struji i razotkriva razmjere cenzure koju su prakticirali bivši vlasnici (vidi povezane vijesti).
Musk je provjeru činjenica prepustio zajednici i korisnicima omogućio da prijepornim objavama primetnu značajan kontekst, ili prozovu dezinformaciju. Takav se “crowdsourcing” činjenica, temeljen na sudu i glasanju brojnih korisnika, pokazao uspješnim i manje pristranim od arbitrarnih odluka pojedinaca.
On je također podcrtao da algoritam X-a korisnicima nudi sadržaj za koji pokažu interes, što znači da oni koji primjerice traže rasizam plivaju u struji istoga, dok je za nezainteresirane u suštini nevidljiv.
X se u posljednjim mjesecima suočio s porivima i pozivima na cenzuru u Europskoj uniji, Brazilu, Indiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i drugdje.
Musk je u reakciji na proglas Guardiana na X-u napisao da je on “irelevantan”.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.