Alice Weidel, supredsjedateljica Alternative za Njemačku (AfD), stranke koja se u posljednjim godinama s krajnje desnice prelila u glavnu političku struju, u subotu je u gorljivom govoru pozvala na masovne deportacije imigranata.
Weidel je ovog tjedna ugostio i najbogatiji čovjek svijeta, Elon Musk, koji je kroz naširoko popraćeni intervju osnažio i normalizirao AfD, iako i dokoni promatrači te stranke znaju da njezini lideri i članovi rado i otvoreno koketiraju s nacizmom i/ili fašizmom.
Remigracija
Weidel je u subotu na predizbornom skupu u gradu Ries u saveznoj pokrajini Saskoj otvoreno usvojila “remigraciju”, pojam koji je skovao austrijski ideolog Martin Sellner kako bi opisao postupak prisilne deportacije imigranata neuspješnih u integraciji s autohtonim stanovništvom neovisno o njihovom zakonskom statusu.
Financial Times navodi da pojedini kritičari “remigraciju” i druge ideje Sellnera uspoređuju s “etničkim čišćenjem”.
“Moram vam reći potpuno iskreno: ako se to zove remigracija onda je to remigracija,” rekla je Weidel i izazvala ovacije delegata koji su učestalo uzvikivali “Alice für Deutschland”, koketirajući sa zabranjenim sloganom “Alles für Deutschland” (Sve za Njemačku).
Vuk u janjećoj koži
Alice, nekoć analitičarka Goldman Sachsa, sebe je pozicionirala kao naličje stranke u čijim se skutima kriju i ultranacionalisti pod nadzorom domaćih obavještajnih službi.
Ona je u razgovoru s Muskom podcrtala sve širu potporu AfD-u, odnosno činjenicu da je stranka postala mainstreama sila.
AfD ususret prijevremenim izborima koji će se održati 23. veljače uživa rekordnu potporu od oko 20% biračkog tijela.
FT piše da pojedini članovi stranke njezino priklanjanje remigraciji tumače kao naklon Björnu Höckeu, radikalnom političaru koji je AfD u rujnu 2024. odveo u povijesnu izbornu pobjedu na regionalnim izborima u istočnonjemačkoj pokrajini Tiringiji.
“To je koncesija Björnu Höckeu,” komentirao je Kay Gottschalk, zastupniku u Bundestagu iz umjerenijeg krila AfD-a. “To je riječ, dakako. Ja bih to izrazio na drugi način – poslati ih natrag – ali to je ono što delegati žele.”
Normalizacija odnosa s Rusijom
Delegati su na skupu još jednom utvrdili i potvrdili stranačka gledišta o odnosnima s Rusijom nakon što se jedan od zastupnika, Albrecht Glaser, požalio da predizborni manifest stranke na svojih 85 stranica “niti jednom riječju” ne osuđuje invaziju na Ukrajinu.
Njegov je amandman, odnosno kritiku Kremlja, odbacilo gotovo 70% od 600 delegata.
“Rat u Ukrajini okrenuo je europski svjetski poredak naglavačke. Budućnost Ukrajine vidimo kao neutralnu državu izvan NATO-a i EU-a,” navodi se u manifestu koji poziva na popravak i aktivaciju plinovoda Sjeverni tok 1 i 2 i “normalizaciju trgovine s Rusijom”.
Poziv na reaktivaciju plinovoda i nuklearnih reaktora u govoru je ponovila i Weidel, zajedno s opetovanjem zavjeta o otklanjanju od vjetroturbina i zaustavljanju obrazovnih programa povezanih s promicanjem i/ili prenamjenom spolova.
Dvodnevni kongres AfD-a popraćen je velikim prosvjedima. U Ries, grad od 29.000 stanovnika, stiglo je oko 10.000 protivnika AfD-a – antifašista, pacifista i predstavnika raznih ljevičarskih skupina. Već prvi dan kongresa obilježili su neredi i sukobi prosvjednika i policije.
Grabancijaš/Financial Times/TASS
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.