Njemačka industrijska proizvodnja u svibnju se vratili rastu nakon dubokog poniranja u travnju, dok je izvoz porastao snažnije od očekivanja.
Izvoz je prema u ponedjeljak objavljenim podacima Federalnog ureda za statistiku (Destatis) u svibnju porastao za 1.1 posto na mjesečnoj razini, analitičari su u anketi Reutersa prognozirali rast od 0.5 posto. Oporavak stiže nakon neugodnog travanjskog pada od 3.7 posto. Izvješće otkriva i neočekivani pad uvoza od 0.5 posto što je vanjskotrgovinski višak Njemačke podiglo na 18.7 milijardi eura.
Sezonski prilagođena industrijska proizvodnja je u odnosu na travanj veća za 0.3 posto, što je mrvicu niže od prognoza analitičara. Povratak u pozitivni teritorij stiže nakon snažne travanjske kontrakcije od 2 posto.
Glavni ekonomist Capital Economicsa za Europu, Andrew Kenningham, kaže da svibanjski rast industrijske proizvodnje ne signalizira kraj nevolja za njemačku manufakturu.
“Naprotiv, sad je gotovo izvjesno da je industrijska proizvodnja pala na kvartalnoj razini, doprinoseći oštrom usporavanju njemačkog BDP-a, ako ne i njegovoj izravnoj kontrakciji,” rekao je Kenningham čiju ocjenu podržavaju u petak objavljeni podaci o padu industrijskih narudžbi u svibnju od 2,2%, što je više i od zlogukih prognoza.
Povratak “kurzarbeita”
Njemačka ekonomija se u razdoblju od siječnja do ožujka povećala za 0.4 posto (BDP), ali Bundesbank očekuje nižu vrijednost u drugom kvartalu.
“Budući da su razočarali i drugi ekonomski indikatori, izgledi za pad ekonomske aktivnosti rastu,” komentirao je za Reuters Alexander Krueger iz privatne banke Bankhaus Lampe. “Prognoze o rastu će se vjerojatno još smanjiti.”
>>>Bundesbank smanjio procjenu rasta njemačke ekonomije na 0.6%
Institut Ifo je u četvrtak 4. srpnja javio da njemačka industrija ponovno poseže za “Kurzarbeitom”, odnosno kraćenjem radnog vremena za zaposlene kako bi se izbjegla masovna otpuštanja. Bild u “alarmantnom izvješću” navodi da će ovog ljeta skraćeno radno vrijeme uvesti svaka 12 industrijska tvrtka. “Industrija se smanjuje. Ako se to ne stabilizira, kriza će se proširiti u druge sektore,” rekao je šef Ifoa Clemens Fuest.
Njemačka, koja se godinama oslanjala na izvoz kao pokretač ekonomije, među ostalim i kroz “damping” cijene rada u domaćoj industriji, loše prolazi u svijetu protekcionizma koji je stigao s izborom američkog predsjednika Donalda Trumpa. Aktualne trgovinske napetosti i neizvjesnost oko brexita se navode kao glavni vanjski čimbenici s nepovoljnim utjecajem na ekonomiju.
Ni da ni ne
Analitičari danas dvoje hoće li objavljeni ekonomski indikatori ubrzati odluku ECB-a o monetarnom poticaju eurozone.
>>>Naša ponuda da bankama plaćamo za uzimanje novca ne bi trebala postati trajni instrument: Nowotny
“Za Europsku središnju banku današnji podaci neće bit presudni u odluci o isporuci preventivnog smanjenja kamatne stope na ovomjesečnom sastanku. Podaci nisu bili dovoljno loši da bi izazvali paniku, ali definitivno nisu dovoljno dobri da bi se bezbrižno uživalo u ljetu,” komentirao je za Financial Times glavni ekonomist ING-a u Njemačkoj, Carsten Brzeski.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.