Ekonomisti u realnom vremenu procjenjuju učinak carina američkog predsjednika Donalda Trumpa i revidiraju prognoze gospodarskog rasta u europodručju i Europskoj uniji.
Trump je 2. travnja okinuo prvu salvu u svojem Drugom trgovinskom ratu i Europljanima odrezao harmicu od 20% na 70% roba uvezenih u SAD i 25% na uvoz čelika, aluminija i automobila.
Stručnjaci se naširoko slažu da će odmjeravanje usporiti globalno gospodarstvo, zauzdati potrošnju i investicije.
“Najniža točka u trećem tromjesječju”
Analitičari ABN Amra, trećeg po veličini zajmodavca u Nizozemskoj, očekuju da će Europska središnja banka (ECB) u novonastalim okolnostima pospješiti i ubrzati smanjenje referentnih kamatnih stopa za financijski sustav.
“EU je udaren s 20-postotnom carinom. Očekujemo da će to u dolazećim mjesecima dovesti do oštrog pada izvoza u Sjedinjene Države, i u takvom kontekstu značajno umanjujemo našu prognozu rasta u 2025. godini,” napisao je u bilješci za klijente tim predvođen makro istraživačem Billom Divineyem.
Kratkoročno, kvartali će rast stagnirati i koketirati s nulom, sa snažnim izgledima kontrakcije, iako je teško precizirati vremenske okvire.
“Očekujemo da će se najniža točku rasta pojaviti u trećem tromjesečju,” rekao je Diviney. “Oporavak bi trebao započeti prema kraju četvrtog tromjesečja i dobiti zamašnjaku u 2026. godini.”
Dodao je da svaki odskok izgledno ovisi o nekoliko ublažavajućih čimbenika, uključujući mogućnost djelomičnog popuštanja carina, preusmjeravanje trgovine prema alternativnim tržištima i državni intervencionizam.
ABN AMRO očekuje da će carinski šok omamiti globalnu potražnju i dovesti do dezinflacije europodručja gdje bi stopa inflacije mogla pasti ispod ciljane razine Europske središnje banke (ECB) od 2% u srednjem roku.
Monetarno popuštanje
Ekonomisti Bank of America (BoA) nude komplementaran očekivanja, procjenjujući da će globalni bruto domaći proizvod (BDP) okopniti za 0.5%, dok bi se BDP SAD-a moga urušiti do 1.5%.
Kina bi mogla izgubiti oko 1%, a europodručje 0.4%-0.6%.
“Za europodručje, ako carine ne budu smanjene, to bi lako moglo maknuti 40-60 baznih bodova rasta u sljedećih nekoliko kvartala, uključujući ponešto kirurške odmazde od strane EU-a,” komentirao je Ruben Segura Cayuela.
Njegova je procjena da bi neposredni učinak potencijalnih uzvratnih carina od 10% mogao biti “zanemarivo inflatoran”, u kontekstu temeljne inflacije manji od 0.1%. “U konačnici, gubici rasta BDP-a lako bi dominirali tim prvim učinkom.”
“Carine još više povećavaju naše uvjerenje o smanjenju (kamata ECB-a) u travnju.”
BoA sada predviđa postojana uzastopna smanjenja kamatna stopa na novčani depozit – trenutno određene na 2.50% – na razinu od 1.50% s rujnom, što podrazumijeva kraj ciklusa restriktivne monetarne politike.
“Cunami”
Carsten Brzeski, rukovoditelj makro istraživanja pri ING-u, carine je usporedio s “cunamijem” i evocirao protekcionizam iz 1930-ih godina, odnosno uvertiru u Drugi svjetski rat.
“Američka recipročna carina od 20% na Europsku uniju će boljeti. To je pogoršalo kratkoročne izglede europodručja,” upozorio je, podcrtavši da šteta izlazi iz okvira trgovine.
“Razmišljajte o sekundarnim učincima koje će ove carine imati na pouzdanje europski potrošača i biznisa. Izgledno je suzdržavanje od potrošnje i investicija. To bi gospodarski rast eurozone zadržalo na puževom koraku.”
ING je svoju procjenu rasta BDP-a u europodručju u 2025. revidirao s 0.7% na 0.6% i za 2026. s 1.4% na 1.0%.
Tehnička recesija
Goldman Sachs je prije, neposredno nakon objave detalja o carinskim stopama, procijenio da će one europodručju odrezati 0.7% BDP-a, i to u blažem scenariju.
U težem, i prema sudu analitičara izglednijem, gubitak bi mogao iznositi 1.2%, što podrazumijeva uranjanje u tehničku recesiju uobičajeno definiranu kroz dva uzastopna kvartala kontrakcije.
Grabancijaš/Euronews
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.