Njemačka središnja banka, Bundesbank, u srijedu je izvijestila o prvom gubitku u više od četiri desetljeća nakon što je oštro stezanje monetarne politike u europodručju smanjilo vrijednost njezinog obvezničkog portfelja.
Banka je morala apsorbirati i manjak, odnosno razliku generiranu uber-povoljnim, često negativnim zajmovima svojim komercijalnim inačicama i aktualnim kamatnim stopama.
>>>Bundesbank prognozira negativno prvo tromjesečje, tehničku recesiju
Središnjica je 172 milijuna eura pokrila iz provizija nakupljenih kroz godine, no “krvarenje” će se nastaviti zbog gubitka vrijednosti obveznica akumuliranih u okolišu ultra-opuštene monetarne politike Europske središnje banke, ECB-a.
Reuters bilježi da je gubitak prvi od 1979. godine.
“Izgledi zarade sada i u godinama koje dolaze u konačnici su rezultat izvanredno opuštene monetarne politike u posljednjih nekoliko godina,” konstatirao je guverner Joachim Nagel. “Sada je nužna stegnuta monetarna politika kako bi se pravodobno vratila stabilnost cijena.”
Alkemija i materija
Gubici središnjih banaka generalno su hipotetski jer one imaju različite načine za njihovo pokrivanje ili otpisivanje, uključujući tiskanje/stvaranje novca.
Deficit je ipak materijalan za Saveznu vladu Njemačke kojoj je Bundesbank u razdoblju od 2010. do 2019. godine u prosjeku prebacivao 25 milijardi eura godišnje.
>>>ECB započeo povijesno gušenje likvidnosti u europodručju
Izvještaj njemačke središnje banke stiže nekoliko dana nakon što je ECB izvijestio o godišnjem gubitku od 1.6 milijardi eura, što otvara pitanja o snazi njegovih “ratnih kofera” ili tko će podmiriti račune ako i kada oni budu iscrpljeni.
>>>Hrvatska euro usvaja u ‘prokletom trenutku’ | analiza
ECB je nacionalne središnjice, ergo vlade, u veljači prvi put u 15 godina ostavio bez dividende i uzgred zabilježio prvi pad novčane mase (M1) u povijesti eurozone.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Bundesbank zabilježio prvi gubitak od 1979. godine […]