Cijene prirodnog plina u posljednjim tjednima obaraju rekorde širom svijeta prisiljavajući pojedine energetski zahtjevne i intenzivne tvrtke na smanjenje proizvodnje, navodi u iscrpnom izvješću Reuters.
Trend pospješuje već poveće, pandemijom i klimatskim promjenama uvjetovano remećenje opskrbnih lanaca te bi mogao doprinijeti inflaciji cijena u poljoprivredi i industriji.
>>>‘Savršena oluja’ inflacijskih pritisaka
Pojedina su poduzeća, uključujući proizvođače čelika, gnojiva i proizvođače stakla, zbog divljanja cijena energije morala obustaviti ili smanjiti proizvodnju u Europi i Aziji. Navedeno uključuje dva najveća svjetska proizvođača gnojiva koja su najavila smanjenje proizvodnje na starom kontinentu.
Reuters navodi da na strelovit rast cijena utječe niz faktora poput snaženja potražnje u Aziji uslijed oporavka od pandemije, smanjenje zaliha i naizgled strateško stezanje opskrbe iz Rusije.
>>>Inflacija u Njemačkoj raste brže od plaća
Europa trpi najveće remećenje te su cijene plina ove godine porasle za više od 250%. Azija je od siječnja zabilježila inflaciju od oko 175%, dok političari i drugi dionici u Sjedinjenim Državama pozivaju na smanjenje izvoza kako bi se cijene zauzdale na domaćem tržištu.
Sjeverni tok 2
Inflacijski pritisak u Europskoj uniji donekle je umanjila Norveška odobrivši povećanje izvoza plina, no za normalizaciju bi mogla zatrebati aktivacija netom završenog Sjevernog toka 2 koji čeka odobrenje njemačkih regulatora dok snaži teze da Rusija smanjenjem opskrbe ubrzava postupak.
Reuters piše da je situacija u Europi akutna jer su zalihe ususret zimi značajno manje od uobičajenih. Norveški Yara International ASA, jedan od najvećih proizvođača gnojiva na svijetu, u petak je citirao cijene i najavio smanjenje proizvodnje amonijaka u Uniji za oko 40%.
>>>Usahla je rijeka Parana, žila kucavica argentinskog izvoza soje i kukuruza | VIDEO
Proizvođači naveliko trpe i u Britaniji gdje su cijene plina izazvale nestašicu CO2 koja prijeti paralizom mesoprerađivačke i pojedinih drugih industrija (više).
Analitičari i promatrači tržišta kažu da se tvrtke širom svijeta okreću alternativnim izvorima energije, poput ugljena i nafte. Potražnja za ugljenom značajno se povećala i u Europi gdje je manevarski prostor sužen zbog primjene novih zelenih zakona i politika koje preferiraju čiste i obnovljive izvore.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] otežava i upečatljiva inflacija cijena energije, a osobito cijene plina koja se generalno vinula u nebo, paralizirajući pojedine energetski intenzivne sektore širom […]
[…] o stezanju opskrbe uparena s rastućim cijenama plina i ugljena u utorak su cijene nafte vinule naviše šesti dan zaredom. Budućnosnice za Brent sežu […]
[…] piše da bi cijene plina koje su otišle u nebo, pomama za ugljenom u Kini i Indiji i veliko remećenje u transportu ove godine inflaciju u […]
[…] Cijene prirodnog plina ovo godine divljaju u Europi i Sjedinjenim Državama narušavajući pouzdanje proizvođača i potrošača koji na računima izravno osjećaju inflacijske pritiske. […]
[…] >>>Cijene prirodnog plina otišle u nebo […]