PreporučenoTech

Epic dobio epohalnu tužbu protiv Googlea

Epic Games, tvorac superpopularne videoigre ‘Fortnite’, u ponedjeljak je odnio sudsku pobjedu u epohalnoj tužbi protiv Alphabetove jedinice Google nakon što je porota utvrdila da trgovina s aplikacijama Play djeluje kao ilegalni monopol.

Sudski podnesak otkriva da se porota nakon postupka razvučenog više od mjesec dana u potpunosti priklonila Epicu koji je Google optužio da svoju dominantnu poziciju koristi za ograničavanje i/ili narušavanje tržišnog natjecanja, uključujući kroz neopravdano visoke naknade za mjesto u “izlogu” svoje online trgovine.

Play Store od razvojnih timova i izdavača softvera naplaćuju ležarinu i uzima do 30% provizije na sve novčane transakcije. Sud će vijećanje o pravnom lijeku započeti u siječnju.

‘Zapanjujući’ poraz, dalekosežne posljedice

Reuters poraz Googlea karakterizira kao “zapanjujući”, a analitičari kao dalekosežni. Google i Apple posjeduju najveće online trgovine svijeta, ukoliko drugostupanjski sudovi potvrde deliberaciju porote, presuda će promijeniti paradigmu čitavog sustava distribucije i profitiranja od aplikacija.

Google je u takvom kontekstu najavio žalbu. “Nastavit ćemo braniti poslovni model Androida i ostat ćemo duboko predani našim korisnicima, partnerima i širem Android ekosustavu,” napisao je Wilson White, potpredsjednik vladinih poslova i javne politike u Googleu u odgovoru na pitanja upućena e-poštom.

Utemeljitelj i izvršni direktor Epic Gamesa, Tim Sweeney, u ponedjeljak je pozdravio presudu u seriji objava na društvenom mikroblogu X gdje je Google Play još jednom prozvao zbog “monopola”.

Argumenti

Odvjetnici dviju kompanija svoje su zaključne riječi isporučili u ponedjeljak ujutro. Savezni sudac potom je slučaj prepustio poroti uz naputak da odluka mora biti jednoglasna.

Epic je, među ostalim, Google optužio da svoj sustav naplate nezakonito veže s trgovinom i od razvojnih timova traži da koriste oboje kako bi dobili mjesto “u izlogu”.

Iako Play za Google predstavlja znatno manji izvor prihoda u poredbi s biznisom pretraživanja, Alphabet bi se u konačnici mogao suočiti sa zahtjevom da operativni sustav Android koji pogoni milijarde pametnih uređaja otvori konkurenciji, kao i s gubitkom provizije.

“(Današnja presuda) dokazuje da su Googleove prakse u trgovini s aplikacijama nezakonite i da zlorabe svoj monopol za izvlačenje pretjeranih naknada, gušenje konkurencije i smanjenje inovacija,” napisali su iz Epica na njihovim službenim stranicama.

“Suđenje je jako obasjalo ono što je Google učinio da naruši konkurentnost,” rekao je po presudi odvjetnik Epica, Gary Bornstein, čije su završne riječi bile fokusirane na optužbu o “sustavnom blokiranju” alternativa.

Natjecanje s Appleom

Google je navode o monopolu i narušavanju tržišne utakmice osporavao svojim natjecanjem s Appleovom App trgovinom s kojom se “intenzivno” odmjerava u “cijenama, kvaliteti i sigurnosti”.

Odvjetnik Googlea, Jonathan Kravis, poroti je rekao da “Google ne želi izgubiti 60 milijuna Android korisnika svake godine zbog Applea”.

Google je smanjio svoju strukturu naknada kako bi se natjecao s Appleom, “takvo ponašanje nije monopol”, rekao je.