Biznis i ekonomijaPreporučeno

EU spreman povesti rat oko digitalnog poreza: dužnosnici

Francuska i Europska unija danas izražavaju spremnost na sukob nakon što je SAD u ponedjeljak zaprijetio povećanjem carina do 100% na 2.4 milijarde dolara vrijednu francusku robu zbog uvođenja digitalnog poreza u pojedinim članicama Unije.

>>>Najavljena teška retalijacija SAD-a na digitalni porez Francuske, ‘rastući EU protekcionizam’

Francuski ministar financija Bruno Le Maire je američku najavu nazvao “neprihvatljivom”.

“Europska unija će u slučaju američkih sankcija biti spremna na protuudar,” rekao je za Radio Classique.

Gledište je za Sud Radio ponovila tajnica zadužena za financije i gospodarstvo Agnès Pannier-Runacher rekavši da Francuska nema namjeru odustati od digitalnog poreza te će po tom pitanju biti “ratoborna”.

Donji dom francuskog parlamenta je 4. srpnja usvojio prijedlog zakona o porezu od 3% na zaradu tehnoloških kompanija s prihodima većim od 25 milijuna u Francuskoj i 750 milijuna globalno. Francusko ministarstvo financija očekuje da će kroz porez ove godine prikupiti oko 500 milijuna eura i da će taj iznos “brzo” rasti.

“Europska unija će u slučaju američkih sankcija biti spremna na protuudar,”

Bruno Le Maire

Potez je izazvao natprosječan gnjev uvijek vatrenog američkog predsjednika koji je rekao da će Macron “odgovarati zbog svoje gluposti”.

“Oni to nisu trebali napraviti,” rekao je Trump. “Ja sam im rekao, ja sam rekao, nemojte to raditi jer ću ja oporezovati vaše vino.”

Ured trgovinskog predstavnika SAD-a (USTR) u ponedjeljak je naveo da istraga (Section 301) francuskog poreza pokazuje “neusklađenost s prevladavajućim načelima međunarodne porezne politike te neuobičajeno snažno tereti pogođene američke kompanije”; uključujući Alphabetov Google, Facebook, Apple i Amazon.

>>>Sve carine Donalda Trumpa

Prijepor je danas srušio vrijednost dionica vodećih francuskih kompanija u luksuznom i premium segmentu. Dionice LVMH-a (LVMH.PA), Keringa (PRTP.PA) i Hermesa (HRMS.PA) jutros su redom pale od 1.4% do 1.5%.

>>>Češka tehnološkim divovima nameće porez od 7%

“Suviše je riskantno ulaziti u luksuzni sektor. On je bio prvi na udaru prosvjeda u Hong Kongu i sad će biti dodatno premlaćen,” komentirao je za Reuters Ion-Marc Valahu, menadžer u Clairinvest fondu.