PreporučenoTech

Google obrnuo paradigmu, stvorio moćan kvantni čip sukladan ideji da živimo u multiverzumu

Google je u ponedjeljak objavio da je njegov čip nove generacije nadvladao ključni izazov u kvantnom računanju i omogućio gotovo neposredno rješavanje složenih problema za koje bi klasičnim računalima trebale milijarde godina.

Prema priopćenju tehnološkog titana, novi čip nazvan Willow (hrv. vrba) za nekoliko minuta može riješiti problem za koji bi najsnažnijem klasičnom superračunalu Frontier trebalo 10.000.000.000.000.000.000.000.000 (iliti 10 septilijuna) godina.

“Ovaj zapanjujući broj nadilazi poznate vremenske okvire u fizici i uvelike premašuje starost svemira. To daje vjerodostojnost ideji da se kvantno računanje događa u mnogim paralelnim svemirima, u skladu s idejom da živimo u multiverzumu, što je predviđanje koje je prvi iznio David Deutsch,” navodi se u osvrtu utemeljitelja i voditelja Google Quantum AI-a, Hartmuta Nevena, objavljenom na blogu Googlea.

Kvantna računala, za kojima hitaju i drugi dionici tech sektora poput Microsofta ili IBM-a, trenutačno nemaju praktičnu primjenu, no Alphabet (krovna kompanija Googlea) i drugi vjeruju da će ona jednog dana pronaći revolucionarne komercijalne i/ili altruističke svrhe poput razvoja novih lijekova, proboja na području kemije ili umjetne inteligencije.

Specifikacije otkrivaju da Willow ima 105 qubita, građevnih blokova kvantnih računala koji su toliko brzi da koketiraju sa znamenitom “sablasnom akcijom na daljinu” Alberta Einsteina u kojoj se promjena stanja jedne čestice reflektira na promjenu stanja druge čestice neovisno o udaljenosti.

Promjena paradigme

Jedna od značajki qubita je njihova osjetljivost i eksponencijalna sklonost pogreškama jer na izračune može utjecati nešto tako sićušno poput subatomskih čestica nastalih u kakofoniji svemirskih bespuća.

Prema istraživanju objavljenom u renomiranom znanstvenom časopisu Nature, Google je pronašao modalitete za promjenu paradigme. Umjesto da množenje qubitsa množi greške, ono ih umanjuje.

“Pogreške su jedan od najvećih izazova u kvantnom računarstvu, budući da qubiti, jedinice računanja u kvantnim računalima, imaju sklonost brzoj razmjeni informacija sa svojom okolinom, što otežava zaštitu informacija potrebnih za dovršetak izračuna. Uobičajeno, što više qubita koristite, to će se pojaviti više grešaka i sustav postaje klasičan. Danas smo u Natureu objavili rezultate koji pokazuju da što više qubita koristimo u Willowu, to više smanjujemo pogreške i sustav postaje kvantniji,” napisao je Neven.


Povezane vijesti

Comment here