Proizvođačke cijene u europodručju u ožujku su s mjeseca na mjesec pale više od očekivanja, pokazalo je u četvrtak objavljeno izvješće europskog statističkog ureda sugerirajući da se kroćenje cijena energenata zrcali u dijelovima sektora.
Eurostat bilježi da su cijene na izlasku iz tvornica u 20 članica monetarne unije u ožujku pale za 1.6% u poredbi s veljačom i porasle za 5.9% u poredbi s istim mjesecom lani.
>>>Njemačka trpi najveći rast proizvodnih cijena u povijesti
Hlađenje je upečatljivo u poredbi s veljačom kada su cijene bile 13.3% veće na godišnjoj razini.
Vjesnik
Proizvodne cijene slove kao prvi vjesnik popuštanja potrošačke inflacije koja je u travnju iznosila 7.0%, daleko od ciljane i priželjkivane stope Europske središnje banke (ECB) od 2% u srednjem roku.
Očekivano, na ožujsko hlađenje ponajviše su utjecale cijene energije koje su bile 4.8% skromnije nego u veljači. Pale su i cijene poluproizvoda, za 0.4%.
>>>Njemačka bilježi najveću inflaciju cijena hrane u povijesti praćenja podataka
Ponajveći utjecaj na indeks stigao je od kratkotrajnih proizvoda, poput hrane, koji su poskupjeli za 13.4%.
Pritisak je uočljiv i u trajnim potrošačkim proizvodima koji su u ožujku bili 8.2% skuplji nego u istom mjesecu lani.
Iako je trend povoljan, uže mjerilo proizvodnih cijena, iz kojeg su isključeni nepostojani troškovi energenata, u ožujku je bilo 8.0% veće nego u istom mjesecu lani što sugerira “ukopavanje” očekivanja o rastu cijena i plaća.
>>>Zimska gospodarska prognoza 2023.: Unija bi mogla izbjeći recesiju, ali ne bez poteškoća
ECB je u četvrtak referente kamatne stope u europodručju povećao za 0.25% i najavio nastavak stezanja monetarne politike.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.