Biznis i ekonomijaPreporučeno

LNG krkljanac u europskim lukama

Deseci brodova s ukapljenim zemnim plinom (LNG) kruže obalama Španjolske jer ga nemaju gdje iskrcati.

Brodovi plin prevoze u zgusnutom, “superohlađenom” stanju, a do zastoja je došlo jer su kapaciteti za njegovu replinifikaciju popunjeni.

>>>Komisija traži štednju, žrtvu, porez solidarnosti… temeljnu reformu tržišta strujom

Pred obalama Španjolske na iskrcavanje čeka više od 35 plovila krcatih LNG-om. Osam ih je usidreno samo u Zaljevu Cadiz, piše Reuters pozivajući se na trgovce, analitičare i druge izvore.

Španjolska ima šest terminala za replinifikaciju.

Ukoliko zastoj potraje, pojedini bi brodovi mogli tražiti alternativne luke izvan Europe.

Španjolski nacionalni mrežni operater Engas u ponedjeljak je u večernjim satima u priopćenju “proglasio izvanrednu operativnu situaciju” i najavio je da će zbog manjka kapaciteta morati odbiti pojedine pošiljke.

Procjena je da će pritisak potrajati do prvog tjedna u studenom.

Faktori

Izvor upoznat sa situacijom za Reuters je rekao da su LNG plovila usidrena i u drugim europskim zemljama, što također sugerira da bi dio tereta mogao potražiti neki drugi kontinent i luku.

“Razine plutajućih skladišta u brodskom transportu LNG-a na najvišim su razinama ikad, s nešto više od 2,5 milijuna tona vezanih u plutajućim skladištima,” rekao je Oystein Kalleklev, izvršni direktor brodovlasničkog FLEX LNG Managementa.

>>>S Njemačkom koja ‘živi iznad svojih mogućnosti’ solidarna Španjolska odbacila štednju plina

Nedostatak postrojenja za replinifikaciju i/ili plinovoda prema kontinentalnim tržištima s tvornicama za replinifikaciju znači da se LNG koji pluta pred obalama ne može koristiti. “Vidjeli smo veliku količinu tereta kako čeka na obalama južne Španjolske, kruži Mediteranom, kao i pošiljke koje čekaju pred Ujedinjenim Kraljevstvom,” rekao je Alex Froley, analitičar za LNG u tvrtki za obavještavanje podacima ICIS.

>>>Komisija predlaže porez na obnovljive izvore energije, redukciju struje

Promatrači drže da uska grla steže i generalno usporavanje gospodarstva – smanjena industrijska potrošnja uparena s kriznim punjenjem europskih zaliha plina.

Froley je kao faktore gužve naveo i očekivanja trgovaca da će cijene plina porasti sa zimom i nadoknaditi “ležarinu” ili požar u američkom hubu za hlađenje plina Freeportu koji je osakatio izvozni potencijal SAD-a.

>>>Amerika saveznicima nudi novu vrstu plina, ‘plin slobode’: ministarstvo

“Strategija dijelom funkcionira jer kompanije imaju fleksibilnost u svojim brodskim portfeljima zbog prekida rada poput zatvaranja tvornice u Freeportu.”

Kontekst

Španjolska ima najveće zapremine za replinifikaciju u Europskoj uniji s udjelom od 33% u cjelokupnom kapacitetu i 44% u pohrani.

Lideri Francuske, Njemačke, Španjolske i Portugala ovog će se tjedna sastati u potrazi za sporazumom o gradnji plinovoda MidCat koji bi plin, i u budućnosti hidrogen, iz Španjolske granao kroz središnju Europu.

MidCat bi stvorio treću plinsku vezu između Francuske i Španjolske.

Europa je s energetskom krizom suočena uslijed odmjeravanja s Rusijom o čijim je energentima naširoko ovisna.

EU je Kremlj zbog invazije na Ukrajinu udario širokim sankcijama, na što je Kremlj odgovorio postupnim i postojanim smanjenje opskrbe plinom.

>>>Putin: Zapad će se ‘smrznuti poput vučjeg repa iz bajke’

Dvije su glavne arterije, Sjeverni tok 1 i 2, u međuvremenu sabotirane, što napinje situaciju.

>>>‘Sabotaža’ Sjevernih tokova – frka i strka – zima

Političari i analitičari procjenjuju da Unija u zimu hita sa solidnim zalihama i pričuvama, no kalkulacije su uvjetovane vremenskim prilikama, odnosno odgovorom na pitanje hoće li zima biti blaga ili ljuta.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima