Francuski predsjednik Emmanuel Macron u petak se suočio s najvećim izazovom svojoj vlasti od epohalnih prosvjeda “Žutih prsluka” čiju je kulminaciju zaustavila pojava koronavirusa i bolesti COVID-19.
Macron je u četvrtak posegnuo za izvanrednim postupkom kako bi reformu koja dobnu granicu za umirovljenje povećava sa 62 na 64 godine života progurao bez glasanja u donjem zastupničkom domu, Narodnoj skupštini.
>>>Francuska vlada nametnula mirovinsku reformu, izazvala ‘nekontroliranu ljutnju’ | VIDEO
Potez je okinuo izvanrednu, spontanu i neposrednu ljutnju građana koji su se u četvrtak navečer slili na ulice velikih gradova.
Različiti izvori svjedoče paljenju automobila i smeća koje se nakupilo na ulicama uslijed prosvjednih akcija radnika čistoće.
Razjarene su skupine noć provele u na trenutke žestokim i bolnim okršajima s redarstvenicima.
Poricanje demokracije
Predstavnici sindikata u petak su pozvali na nastavak prosvjeda i neposluha, njihovi su predstavnici nakratko zaustavili promet znamenitim kružnim tokom u središtu glavnog grada.
“Dogodilo se nešto temeljito, i to je to – neposredna, spontana mobilizacija odigrala se širom zemlje,” rekao je lider čvrste ljevice Jean-Luc Melenchon.
>>>‘Ne želim raditi do 64’: rastuća pobuna protiv mirovinske reforme u Francuskoj | VIDEO
Macron je reformu naložio iako ona prema aktualnoj anketi Toluna Harris Interactivea izaziva protivljenje osam od 10 građana.
Siljenje reforme bez glasanja “je poricanje demokracije… potpuno poricanje onoga što se na ulicama događa već nekoliko tjedana,” rekla je 52-godišnja pariška psihologinja Nathalie Alquier. “To je jednostavno nepodnošljivo.”
>>>Nametanje mirovinske reforme okinulo građanski gnjev u Francuskoj | VIDEO
Ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin u petak je rezimirao da je kroz noć privedeno “oko 310” osoba i zavjetovao da će zauzdati nasilje.
“Opozicija je legitimna, prosvjedi su legitimni, ali izazivanje kaosa nije,” rekao je za RTL radio.
Analitičari procjenjuju da Macron nema jednostavnog i lakog izlaza iz krize koju je stvorio.
Široki savez građanskih udruga i moćnih sindikata u petak je zavjetovao nastavak mobilizacije do opoziva odluke.
“Uništimo ono što nas uništava”
Spontana okupljanja u pojedinim su gradovima zabilježena već u jutarnjim satima uz najave velikih prosvjednih akcija kroz vikend.
Sindikati su novi nacionalni štrajk najavili 23. ožujka.
Prosvjedi protiv reforme iskre od siječnja, ali su u posljednjih osam dana bili neumoljivo postojani uz službene procjene o sudjelovanju milijun ljudi dnevno. Neslužbene su brojke dva do tri puta veće od službenih.
Reuters u izvješću bilježi grafit koji je u četvrtak navečer ispisan na izlogu jedne pariške trgovine.
“Uništimo ono što nas uništava.”
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Macron suočen s najvećom i najljućom građanskom pobunom od Žutih prsluka | VIDEO […]