Predsjednica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde u srijedu je u govoru na konferenciji “ECB i njegovi promatrači” sugerirala izmjenu strategije u mjerenju, tumačenju i ciljanju srednjoročne inflacijske stope.
Sudeći prema izrečenom, izgledno je da će ECB krenuti putem američkih Federalnih rezervi koje su prošloga mjeseca nakon revizije svoje strategije najavile toleranciju viših inflacijskih stopa kroz za sad nejasno određen vremenski rok.
>>>Fed revidirao monetarnu politiku, toleranciju inflacije
ECB novi kurs traži nakon što se izrazito agresivna i raskošna monetarna politika, tijekom koje je od 2013. godine do danas stvoreno (tiskano) više do 3 bilijuna eura za kupnju imovine, državnih i korporativnih obveznica, pokazala neuspješnom.
Banka ciljanu inflacijsku stopu od blizu ali ispod 2% ne uspijeva postići već sedam godina zaredom te uzgred trpi sve snažniju kritiku da svojom monetarnom politikom umjesto inflacije potpiruje nejednakost.
Zabrinutost izazivaju i sve uočljiviji dezinflacijski pritisci u eurozoni.
Lagarde je u osvrtu na nove smjernice Feda rekla da bi strategija veće tolerancije inflacije “mogla osnažiti kapacitet monetarne politike da stabilizira ekonomiju suočenu s donjim granicama (iliti deflacijom).”
Iako pronicljiv i dobrohotan, njezin govor nije ponudio više od nagovještaja mogućeg smjera monetarne politike, pa ostaje nejasno za kakvim bi točno instrumentima ili alatima ECB mogao posegnuti izvan postojećih okvira kako bi postigao dosad nedostižne ciljeve.
Lagarde je u obraćanju sudionicima primijetila i da dolazi do zagrijavanja na pojedinim tržištima, uglavnom bogatim nacijama europodručja poput Njemačke ili Nizozemske, gdje emisija novostvorenog novca podiže cijene nekretnina i na druge načine remeti stabilnost.
Uobičajeno i očekivano, njemački član upravnog vijeća i predsjednik Bundesbanka Jens Weidmann u svom je govoru ponovio da se ECB mora držati šturog mandata o održavanju stabilnosti cijena.
“Mi moramo dobro paziti kako tumačimo svoj mandat,” rekao je. “Što šire tumačimo svoj mandat, to je veći rizik da ćemo se zaplesti u politiku i preopteretiti s previše zadataka. Kupnja velike količine državnih obveznica može biti legitiman i učinkovit alat monetarne politike, ali uključuje rizik zamagljivanja crte koja razdvaja monetarnu i fiskalnu politiku.”
>>>ECB dogovorio štancanje dodatnih 600 milijardi eura, ukupno 1.35 bilijun: PEPP
ECB je reviziju strategije nastavio ovog mjeseca nakon šestomjesečne stanke izazvane pandemijom koronavirusa, očekuje se da će traženje novih smjernica potrajati oko godinu dana, s povremenim izvještajima o napretku.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.