PolitikaPreporučeno

‘Naša kuća’: inauguracijski govor nove predsjednice EP-a Roberte Metsole

Nova predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola rekla je u utorak da želi “učinkovitiji Europski parlament” i da će stavovi tog tijela EU-a biti i njezini stavovi.”

>>>Malteška majka četvero djece Roberta Metsola kandidatkinja pučana za predsjednicu EP-a

“Kao što sam ranije već rekla, želim učinkovitiji EP”, rekla je Metsola na konferenciji za medije i dodala da želi i da svi potpredsjednici EP-a i kvestori obiđu sve zemlje Europske unije i približe se građanima Unije.

Metsola se protivi pobačaju i dolazi iz jedine članice EU-a u kojoj je pobačaj zabranjen – Malte. No navela je da će njezina dužnost biti zastupanje stavova parlamenta, uključujući pitanja o seksualnim i reproduktivnim slobodama.

“Stavovi ovog parlamenta bit će i moji stavovi. I promovirat ću ih ne samo ovdje, već i u drugim institucijama”, rekla je Metsola.

>>>Zabrana pobačaja u Poljskoj razmotrena, osuđena i podržana u EP-u

Metsola je u svm ranijem najavila da će biti osoba koja će “slušati i miriti razlike” među eurozastupnicima.

“Moramo osnažiti Europski parlament. Ne smijemo se bojati reformi”, rekla je Metsola i dodala da je potreban “moderniji, učinkovitiji” Europski parlament.

“Naša kuća”

U obraćanju nakon objave rezultata glasanja malteška pučanka poručila je da će se Europski parlament zalagati za prava svih skupina europskog društva.

“Naša kuća je važna za one primorane bježati zbog prirodnih katastrofa, za obitelji ubijenih u terorističkim napadima, naše oružane snage koje služe u teškim uvjetima, onima koji traže zaštitu, našim poljoprivrednicima, poduzetnicima. Za naše LGBTIQ zajednice, za one koji su još uvijek diskriminirani zbog njihove vjere, boje kože ili rodnog identiteta”, istaknula je u svom govoru pučanka.

Pozvala je EP da ubrza napore u borbi protiv klimatskih promjena.

>>>Nova predsjednica EP-a: borba protiv klimatskih promjena naša je zajednička sudbina

“Klimatske promjene pustoše naš kontinent i naš svijet – i to više nije problem iduće generacije. Ako vjerujete u znanost, a ovaj parlament vjeruje, pitanje više nije ako, već kada”, rekla je Metsola koja preuzima vodstvo EP-a u drugoj polovici mandata saziva 2019.-2024.

“Moramo pokazati ostatku svijeta da je borba protiv klimatskih promjena naša zajednička sudbina”, rekla je treća žena na čelu EP-a, dodavši da je moguće istovremeno očuvanje okoliša i jačanje gospodarstva.

“Naša kolektivna sigurnost”

Jedan od izazova Europe je i sigurnost, dodala je Metsola.

“Svijet je manje prijateljski nastrojen nego što je bio u vrijeme prošle generacije. Neprihvatljivi napadi na ukrajinski suverenitet i teritorijalni integritet te opasna situacija u Bjelorusiji, najbolji su primjeri”, rekla je treća žena izabrana na čelo EP-a.

>>>Izvjestiteljica: 2,5 milijarde eura javnog novca potrošeno bez ikakve kontrole | covid profiterstvo

“Naša kolektivna sigurnost zajednički je izazov. Da bi Europska unija ostala vjerodostojna i ostvarila svoj utjecaj na globalnoj razini, moramo ostati principijelni”, istaknula je.

Dodala je da Europa “ima povijest rata ali i iscjeljenja”. “Mi to iskustvo možemo iskoristiti da u okviru UN-ovog plana pomognemo napore za okončanje podjele u posljednjoj podijeljenoj zemlji Europe – Cipru. Mi nikada ne možemo biti uistinu cjeloviti dok je Cipar podijeljen. Također, moramo vratiti izgubljeni zamah kada je riječ o našem odnosu sa zapadnim Balkanom”, rekla je Metsola.

“Da budem jasna, onima koji nastoje uništiti Europu, znajte da je ova kuća protiv vas”, zaključila je svoj govor Maltežanka.

>>>‘Teror, ovisnost, agresija…’ u raspravi EP-a o uvođenju gospodarskih sankcija Rusiji

“Onima koji nastoje potkopati demokraciju, vladavinu prava, slobodu govora i temeljna prava, koji vide žene kao svoje mete, koji niječu prava naših LGBTIQ građana”, Metsola je poručila  da to Europski parlament “nikada neće prihvatiti”.

“Onima koji pokušavaju ucjenjivati Europu hibridnim napadima”, pučanka je poručila da EP neće dopustiti da s eoslabi solidarnost među članicama te da “nas diktatori nikada neće oslabiti”.

Europska pomirba

Metsola je u svom obraćanju podsjetila i da ove godine Europski parlament obilježava sedamdesetu obljetnicu svoje prisutnosti u Strasbourgu i istaknula simboličku važnost tog grada kao mjesta poslijeratne europske pomirbe. Isticanje važnosti Strasbourga može se shvaitit i kao najava da ona kao predsjednica neće otvarati pitanja ukidanja sjedišta parlamenta van Bruxellesa, što je inicijativa koja se oživljava u gotovo svakom sazivu no kojoj se Francuska snažno protivi.

Prethodnik nove predsjednice bio je talijanski socijaldemokrat David Maria Sassoli koji je preminuo prošlog tjedna.

>>>‘Ciao Davide’

“Odavat ću počast Davidu tako što ću se uvijek boriti za Europu. Za naše zajedničke vrijednosti demokracije, dostojanstva, pravde, solidarnosti, jednakosti, vladavine prava i temeljnih prava”, rekla je Metsola koja danas osim pobjede slavi i 43. rođendan.