Europska unija izgledno će dogovoriti neposredni embargo na rusku naftu, rekao je u ponedjeljak njemački ministar gospodarstva Robert Habeck, dok je Rusija najavila pivot prema Kini i drugim azijskim tržištima.
>>>Njemački ministar Habeck za zabranu uvoza ruske nafte sa ili bez Mađarske
“Prekretnicu ćemo postići u roku od nekoliko dana,” rekao je Habeck za ZDF televiziju.
Europska komisija i Sjedinjene Američke Države istovremeno rade na prijedlogu za kontrolu i određivanje gornjih granica cijene nafte, naveo je.
“To je očito neuobičajena mjera, no ovo su neuobičajena vremena.”
Konsenzus?
U prvi je mah nejasno koliko je snažan konsenzus između 27 članica Europske unije koje su više nego manje teško ovisne o ruskim energentima. Mađarska je među zemljama koje su jasno deklarirale protivljenje embargu. Vlada Viktora Orbana od Unije je zatražila garancije i novac za energetske investicije i tranziciju.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u ponedjeljak je na skupu globalnih poslovnih i političkih lidera u Davosu izjavio da Zapad “mora” osnažiti sankcioniranje Rusije kako druge zemlje ne bi posegnule za “brutalnom silom” u postizanju svojih ciljeva.
EU je svojim središnjim i istočnim članicama ponudio do dvije milijarde eura za potragu za alternativnim dobavljačima i sanaciju samoranjavanja, no poriv za dodatno sakaćenje stiže u trenutku epohalnih inflatornih pritisaka koji ruše kupovnu moć Europljana, stoga bi inzistiranje na daljnjoj “žrtvi” moglo rezultirati građanskim previranjima.
>>>EU snaži ulog u posredničkom ratu, Borrell najavio neposredni embargo na rusku naftu
Kako bilo, izvjesno je da će posljedice embarga na europsko gospodarstvo biti dalekosežne, potencijalno tektonske.
Pivot na istok
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov istovremeno je rekao da se Rusija okreće istoku i razvoju gospodarskih veza s Kinom, sugerirajući da je Zapad irelevantan.
>>>EK gura gospodarsko samoranjavanje, Europljani na Twitteru nezadovoljni | embargo na rusku naftu
“Ako oni (Zapad) žele ponuditi nešto u smislu nastavka veza, tada ćemo mi ozbiljno razmotriti treba li nam to ili ne,” rekao je u govoru čiji je transkript objavljena na stranicama ruskog ministarstva vanjskih poslova.
>>>Kremlj: okidač svjetske prehrambene krize zapadnjačke su sankcije
“Sad, kad je Zapad zauzeo ‘diktatorsku poziciju’, naše će gospodarske veze s Kinom rasti još brže.”
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Njemačka uvjerena u neposredni embargo na uvoz ruske nafte 24/05/2022 […]
[…] Europska unija bi u dolazećim danima još uvijek mogla postići dogovor o embargu na rusku naftu ili se zagledati u “druge instrumente”, rekao je njemački ministar gospodarstva Robert Habeck, u uočljivoj promjeni tona nakon izjava da je embargo “neposredan”. […]