Ruski državni energetski titan Gazprom u ponedjeljak je izvijestio da zaustavlja još jednu turbinu na Sjevernom toku 1, glavnoj arteriji za isporuku prirodnog plina u Njemačku.
Gašenje će protok usporiti na samo jednu petinu uobičajenog kapaciteta.
>>>Sankcije pomogle Gazpromu da godišnji cilj u prihodima od LNG-a postigne u pet mjeseci
Novi udarac za opskrbu stiže uslijed velikih napetosti između Zapada i Rusije u kontekstu rata u Ukrajini.
Petina kapaciteta
Izvršno tijelo Europske unije, Europska komisija, Kremlj je optužilo da plin koristi za energetsku ucjenu, Moskva je odgovorila da na opskrbu utječu zapadnjačke sankcije i održavanje plinovoda.
>>>Ifo: Njemačka je na pragu recesije
Gazprom je rekao da rad Siemensove plinske turbine na tlačnoj stanici Portovaja zastaje s 27. srpnja nakon što je to zatražio relevantni nadzornik zabrinut za tehničko stanje stroja.
>>>Gorljivi Habeck promišlja o usudu: plin je od sada oskudna roba u Njemačkoj
Protok i isporuke posljedično će od srijede okopniti na 33 milijuna kubičnih metara dnevno. Upola manje od sadašnjeg kapaciteta koji je tek na 40% uobičajenog.
Njemačka i drugi povezani dijelovi Europe tako ulaze u novo doba “neizvjesnosti na neodređeno”, uz procjene analitičara i političara da bi najsnažnije europskog gospodarstvo moglo zaroniti u recesiju.
Kušnja europske solidarnosti
Berlin je zbog krize u opskrbi plinom prošloga tjedna već morao posegnuti za jednim od najvećih korporativnih iskupljenja javnim novcem u povijesti. Potrošači su suočeni s epohalnim inflatornim pritiscima i erozijom kupovne moći a državni proračun s rastućim, nekoć nezamislivim deficitom. Europska komisija je zatražila solidarnost i žrtvu čitave Unije, ali je desetak članica izrazilo rezerviranost evocirajući, između ostalog, neumoljiva gledišta Njemačke tijekom dužničke krize.
>>>I Francuska protiv uniformirane štednje plina za Njemačku
Predsjednik Vladimir Putin ovog je mjeseca Zapad upozorio da će nastavak sankcioniranja okinuti “bez pretjerivanja katastrofalno” povećanje cijena energenata za potrošače širom svijeta.
Prošlog je tjedna naveo da duž toka postoji pet jedinica za pumpanje plina kojima upravlja Siemens Energy i da jedna od njih nije u funkciji zbog “raspadanja unutarnje obloge”.
>>>Njemački sindikati upozoravaju na građanske i radničke pobune, usud glavnih industrija
“Tamo su dva radna stroja, oni pumpaju 60 milijuna kubičnih metara dnevno… ako se jedan ne vrati, bit će jedan, a to je 30 milijuna kubičnih metara,” rekao je pa upitao: “Ima li Gazprom neke veze s tim?”
>>>‘Zima dolazi’: Putinova igra sjevernog toka sve intrigantnija, neizvjesnija
Rusija je drugi najveći izvoznik nafte, nakon Saudijske Arabije, i najveći svjetski izvoznik prirodnog plina.
Europa na ruskom tržištu zadovoljava oko 40 posto potreba za plinom i 30 posto za naftom.
(Samo)sankcioniranje
Gazprom je u ponedjeljak citirao tehničke i birokratske probleme s remontom, ali i dodao kako “još uvijek ima otvorenih pitanja povezanih sa sankcijama EU-a i UK-a čije je rješenje važno za isporuku stroja Rusiji i žurni remont motora druge plinske turbine na tlačnoj stanici Portovaja.”
Njemačka je rekla da su svi zahtjevi Rusije ispunjeni.
Službeni stav Kremlja je da Moskva nije zainteresirana za potpuni prekid opskrbe europskim kupcima i da su poteškoće s kojima se suočavaju Europljani posljedice sankcije koje su sami nametnuli Rusiji.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] je u srijedu u skladu s najavama stegnula isporuku prirodnog plina Europskoj uniji potpirujući energetsku krizu potaknutu […]